yle.fi


Olet tässä

Pitkä ja kapea leipä entistä harvinaisempi

julkaistu 24.8.2009 klo 13:59, päivitetty 25.8.2009 klo 09:02

Valtion osittain omistamista yhtiöistä suurimmat työntekijämäärän vähennykset ovat tapahtuneet Stora Ensossa, Outokummussa, Rautaruukissa, Neste Oilissa ja Finnairissa, PT:n selvityksessä todetaan.

Kuva: YLE

Valtionyhtiöt ovat vähentäneet työpaikkoja taantuman aikana enemmän kuin muut yritykset. Palkansaajien tutkimuslaitoksen mukaan valtio ja sen omistamat yritykset ovat vähentäneet 19 000 työpaikkaa.

Kaikkiaan yrityssektorin työllisyys on supistunut noin viisi prosenttia eli työpaikkoja on hävinnyt noin 110 000.

Palkansaajien tutkimuslaitoksen selvityksen mukaan valtion kokonaan tai osittain omistamat yritykset ovat kesän 2008 jälkeen vähentäneet noin 12 000 työpaikkaa eli noin kahdeksan prosenttia työpaikoistaan.

Myös valtion omat työpaikat ovat vähentyneet kuluvan vuoden aikana. Valtion virastojen ja laitosten yhteenlaskettu työllisyys supistui vuoden aikana noin 7 000 hengellä eli 4,2 prosenttia.

Yhteensä valtio ja valtion omistamat yritykset ovat siis vähentäneet työpaikkoja vuodessa noin 19 000. Valtion vaikutuspiirissä olevat työpaikat ovat näin vähentyneet kuudella prosentilla, mikä on suhteessa enemmän kuin yrityssektorilla.

Valtionyhtiöissä suurimmat työntekijämäärän vähennykset ovat selvityksen mukaan tapahtuneet Stora Ensossa, Outokummussa, Rautaruukissa, Neste Oilissa ja Finnairissa. Laskelma on tehty ennen Stora Enson ja VR:n viime viikolla julkistamia uusia supistussuunnitelmia ja Outokummun ilmoitusta lomautusten lopettamisesta.

YLE Uutiset

Jatka tästä