Eduskunnan pääsihteeri Seppo Tiitinen vahvisti YLE Uutisille epäilyt. Tiitisen mukaan kavallettu summa on noin 70 000euroa. Teosta epäilty virkamies on tiistaina irtisanoutunut virastaan.
Eduskunnan urheilukerhon puheenjohtajan, kansanedustaja Matti Saarisen (sd.) mukaan epäillystä kavalluksesta tehdään rikosilmoitus.
Maksuhäiriöt herättivät epäilyt
Kavallusta alettiin epäillä, koska erääntyviä laskuja alkoi olla niin paljon. Urheilukerhossa ihmeteltiin, miksi maksuhäiriöitä kertyi niin paljon, vaikka rahaa pitäisi olla kerhon tilillä.
Väärinkäytös tuli ilmi eilen. Urheilukerhon johtokunta käsitteli asiaa tänään ja päätti tehdä tutkintapyynnön.
Tekaistut tilinpäätökset olivat viime vuosien ajan suuruusluokaltaan aikaisempien vuosien kaltaisia. Kerhon vuosibudjetti on noin60 000 euroa.
Eduskunnan urheilukerho on rekisteröimätön yhdistys. Urheilukerhon toiminnassa on sekä kansanedustajia että virkamiehiä.
Johtokunnan luottamus punnitaan
Saarisen mukaan urheilukerho pitää kahden viikon kuluttua ylimääräisen kokouksen, jossa johtokunnan luottamus punnitaan.
- Tilanne on päässyt syntymään osittain senkin vuoksi, että eduskunnan virkamiehiin ja heidän työhönsä on totuttu luottamaan. Meidän täytyy jatkossa tiivistää tätä kontrollijärjestelmää, Saarinen toteaa.
Te olette toiminut eduskunnan tilintarkastajissa. Eikö ole nolo juttu, että tilintarkastajan tehtävän selän takana on näin päässyt käymään?
- Kyllä se on nolo juttu. Kyllä se valvotti viime yönä ja varmaan valvottaa ensi yönäkin. Harmittaa, että asia on ollut vieressä, omien silmien alla. Olen luottanut liian paljon asianomaisen virkamiehen haluun hoitaa näitä asioita rehellisesti.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.