Artikkeli on yli 16 vuotta vanha

Ay-liike pyrkii tiukentamaan otettaan SDP:stä

Ammattiyhdistysväki on terästämässä otettaan SDP:ssä. Metalliliitto perää teollisuuspolitiikkaa ja kampanjoi väkeään puoluekokousedustajiksi. Viime puoluekokouksessa puoluejohdosta pyyhittiin pois kaikki SAK:hon vivahtava.

SDP ja Metalliliitto
Kuva: YLE Uutiset Grafiikka

SDP:n ja SAK:n läheinen suhde nähtiin demariselityksissä syypääksi eduskuntavaalitappioon. Kesän 2008 puoluekokouksessa Jutta Urpilaisen uusi SDP veti hajurakoa SAK:hon.

Runsaan vuoden kyräilyn jälkeen SAK:n suurin teollisuusliitto Metalliliitto nostaa taistelulippua. Kokoomuksen Nykypäivä-lehdessä puheenjohtaja Riku Aalto asetti tavoitteeksi mahdollisimman monta metalliliittolaista puoluekokousedustajaa ensi kesän puoluekokoukseen.

Ammattiyhdistystaustainen kansanedustaja Valto Koski arvioi teollisuusliittojen olevan huolissaan vaikutusvallastaan.

- Se ulosliputus, mikä elinkeinoelämän puolella on koskettanut teollisuuden ammattiliittoja, on ollut aika suuren huolen aihe siellä taustalla. En tiedä, kuinka paljon ay-liikkeessä on ymmärretty puolueen tämän hetken oppositioasema ja mahdollisuuksien väheneminen, Koski pohtii.

Heinäluoma: Positiivinen avaus

SDP:n sisällä selvästi varotaan keskustelua puoluejohdon onnistumisesta tai epäonnistumisesta. Edelleen puhutaan puoluejohdon kokemattomuudesta, mutta ensi kesän puoluekokouksessa henkilöitä punnitaan jo tulevien eduskuntavaalien ja hallitukseen nousun odotuksilla.

SAK:sta aikoinaan SDP:n puoluesihteeriksi ja puheenjohtajaksi tullut Eero Heinäluoma kiittää Riku Aallon keskustelun avausta.

- Minusta on positiivinen asia, että ay-liikkeen puolella - yhtä hyvin toimihenkilöliikkeessä, mutta hyvin vahvasti myös SAK:laisissa liitoissa - on kova odotusarvo SDP:n tekemisten suuntaan, Heinäluoma arvioi

Heinäluoma jätti SDP:n puheenjohtajan tehtävät talvella 2008, kun puolueen kannatus ei lähtenyt nousuun. Uudet kasvot puoluejohdossa eivät ole tuoneet lisää kannatusta.

Heinäluoma toivoo, että Metallin puoluekokouskampanja herättää demariväkeä nyt liikkeelle.

- Ja uskon, että puheenjohtaja Aallon toiminta tässä asiassa toimii positiivisena kannustimena niin SDP:n johdolle kuin koko eduskuntaryhmälle, Heinäluoma toteaa.