Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

KRP aloittaa rikostutkinnan Urheiluopistosäätiöstä

Keskusrikospoliisi on käynnistänyt rikostutkinnan demaritaustaisesta Urheiluopistosäätiöstä. Tutkinta liittyy säätiön jakamiin vaalirahatukiin.

Poliisi ei suostu kertomaan, kuinka monta epäillään rikoksesta. Poliisi tutkii sitä, onko joku tai jotkut säätiön vastuuhenkilöt syyllistyneet luottamusaseman väärinkäyttöön. Esitutkinnan kohteena ovat muun muassa eräät taidehankinnat ja seminaariliput.

Urheiluopistosäätiön nettisivujen mukaan säätiön päätöselimiä ovat säätiön hallitus ja valtuuskunta. Johtoelimissä istuu useita entisiä ja nykyisiä sosialidemokraattien johtohenkilöitä. Poliisi ei kerro, koskeeko rikosepäily pelkästään hallitusta vai kenties myös valtuuskuntaa.

Tämän vuoden alussa Urheiluopistonsäätiön asiamiehenä aloittaneen Jukka Hakon mukaan poliisi ilmoitti säätiölle maanantaina rikostutkinnan aloittamisesta.

- Poliisi selvittää ja tutkii asian. Annetaan poliisille poliisi työrauha, Hako sanoi.

Patentti- ja rekisterihallituksen selvityksen mukaan Urheiluopistosäätiö jakoi vaalitukea 34 000 euroa vastoin säätiön omia sääntöjä. YLE Uutiset kertoi muutama viikko sitten, että keskusrikospoliisi selvittää Urheiluopistosäätiön toimintaa.

Poliisin tavoitteena on saada esitutkinta valmiiksi vuoden loppuun mennessä.

KRP:ssä on meneillään laaja vaalirahatutkinta myös keskustataustaisesta Nuorisosäätiöstä.