Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Talvivaara rikkoo ympäristölupaansa liian veden takia

Kaivosyhtiö on juoksuttanut avolouhokseen paitsi raffinaattia myös laimeampaa sekundäärialueen liuosta joulun jälkeen. Tarkoitus on ollut turvata varotilavuudet. Kaivosyhtiö on myös aloittanut puhdistettujen jätevesien juoksutuksen ulos kaivosalueelta. Syynä on liika vesi. Kainuun ELY-keskuksen mukaan kaivos toimii nyt vastoin ympäristölupaansa.

Talvivaaran jätevettä
Kuva: Heikki Rönty / Yle
  • Jarmo Nuotio

Sulat kelit ja poikkeuksellisen runsas sademäärä on ajanut Talvivaaran kaivoksen jälleen vaikeuksiin vesien kanssa. Prosessiliuoskierron varotilavuuksien kutistumisen takia vuoden lopussa kaivosyhtiö on siirtänyt sekundäärin prosessiliuoksen ja valumavesien sekoitusta avolouhokseen.

Yhtiön mukaan bioliuotuskierrossa olevaa vesimäärää on vähennetty, jotta altaiden ylivuoto voitaisiin välttää, ja altaissa riittäisi varotilavuutta sähkökatkojen varalta. Yhtiö määritteli toimenpiteen riskienhallinnan kannalta oleelliseksi ja vähiten haitalliseksi.

Jo ennen joulua Talvivaara aloitti tehtaan paluuliuoksen eli raffinaatin juoksuttamisen samaan avolouhokseen. Metallitehtaan käyttö liuoskierron ehdoilla, raffinaatin siirto avolouhokseen sekä muut varotoimet eivät riittäneet varmistamaan varotilavuuksia, minkä takia kaivosyhtiö aloitti myös sekundääriliuoksen johtamisen avolouhoksen keskimmäiseen syvennykseen.

Kainuun ELY-keskus kehotti lopettamaan liuosten siirron

Valvova viranomainen Kainuun ELY-keskus on kehottanut Talvivaaraa lopettamaan sekä raffinaatin että sekundäärin liuoksen johtamisen louhokseen. ELY-keskuksen mukaan liuosten johtaminen on vastoin kaivoksen ympäristölupaa. Mikäli kaivos ei noudata kehotusta, ELY-keskuksen seuraavana keinona on hallintopakko.

Kaivosyhtiö kertoo lopettaneensa oma-aloitteisesti sekundääriliuoksen siirron, koska varotilavuudet ovat parantuneet. Raffinaatin pumppausta kaivosyhtiö toteaa kuitenkin vain vähentäneensä. Raffinaatin pumppaus lopetetaan kaivosyhtiön arvion mukaan loppiaisena.

Talvivaara vakuuttaa puhdistavansa avolouhoksessa olevat vedet Tammalammen vedenpuhdistamossa ympäristöluvan mukaisiksi.

Juoksutukset kaivosalueelta ulos alkoivat taas

Runsas sadanta ja sulamisvedet ovat johtaneet myös ulosjuoksutukseen. Kaivosyhtiö käynnisti neutraloinnissa puhdistettujen vesien juoksutukset Kortelammen padolta etelään uudelleen 27. joulukuuta, kun vedenpinta Kortelammen padon sisällä nousi ohi ylivedenkorkeustason. Veden pinta on nyt lähtenyt laskemaan.

Kaivosyhtiö muistuttaa, että viime päivien sade ja sulat kelit ovat tilastollisesti olleet erittäin poikkeavia tähän aikaan vuodesta. Esimerkiksi Jormasjärven tulovirtaama on ollut lähes kevättulvan 2013 tasoa. Talvivaara korostaa, että nyt aloitetut toimenpiteet ovat pienimmän mahdollisimman riskin tie siltä varalta, että sade ja sulaminen jatkuvat edelleen.