Amnesty Internationalin keskiviikkona julkaisemassa raportissa kiinniotettuina olleet kertovat joutuneensa hakatuiksi ja sähköllä kidutetuiksi. Kidutus on johtanut joissakin tapauksissa kuolemaan.
Tuhansia Gaddafin kannattajaksi epäiltyjä viruu pidätyskeskuksissa Tripolissa, Misratassa ja muissa Libyan kaupungeissa. Libyan YK-lähettiläs kertoi tammikuun lopussa, että pelkästään Tripolissa pidätettyjä on 8 000.
Amnestyn mukaan aseistetut joukkiot aiheuttavat turvattomuutta ja hankaloittavat Libyan valtion uudelleenrakentamista. Viranomaiset eivät pysty estämään aseistettujen ryhmien toimintaa tai saattamaan rikoksiin syyllistyneitä vastaamaan teoistaan.
Libyan väliaikaishallinto on ponnistellut saadakseen muodostettua uskottavan armeijan ja poliisivoimat. Valtatyhjiön ovat täyttäneet raskaasti aseistetut puolisotilaalliset ryhmittymät, jotka ovat ottaneet alueita hallintaansa läänitystyyliin.
Amnestyn julkaisemaa raporttia varten on kerätty tietoja muun muassa sairaaloiden työntekijöiltä, asianajajilta, pidätettyinä olleilta ja kiinniotettujen omaisilta.