Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Paheneva työttömyys huolettaa lukijoita

Tiistaina YLE Uutisten lukijoita on puhuttanut kasvava työttömyys. Kommentoijat pohtivat, mitä tilanteelle tulisi tehdä ja kuka siitä on vastuussa.

Työttömyysluvut synkistyivät jälleen toukokuussa pari prosenttiyksikköä viime vuoteen verrattuna. Työttömyysaste oli 10,9 prosenttia ja työttömiä 304 000. Pahiten työttömyys on iskenyt miesvaltaisille vientialoille ja rakennusteollisuuteen.

Moni lukijoista povaa työttömyyden kasvavan tämän vuoden aikana ja jäävän kasvun taittumisen jälkeenkin pysyvästi noin 10 prosenttiin. Nimimerkki Eteenpäinkatsoja näkee työttömyyden kasvun luonnollisena ilmiönä talouskriisin kanssa kamppailevassa maailmassa: Ihmettelen, mistä on luotu käsitys, että työllisyyden tulisi säilyä ennallaan tämmöisenä aikana.

Työttömyyden kasvun syinä lukijat pitävät sekä talouden rakenteellisia ongelmia että hallituksen riittämättömiä toimia. Meillä talouden rakenteelliset ongelmat on yksinkertaisesti niin suuret, että edellytyksiä parempaan työllisyyteen ei ole, nimimerkki Pate kirjoittaa. Hallituksen elvytystoimet ei toimi, sanoo puolestaan nimimerkki Nokkamies.

Ratkaisuksi ongelmaan esitetään myös työn tasapuolista jakoa - vaikka se johtaisikin lyhennettyyn työaikaan. Työllisyys ei parane sillä, että ne keillä työtä vielä on, tekevät vielä enemmän työtä, kirjoittaa nimimerkki Kerpo.

TapioM taas toivoo kansalta itseltäänkin toimia työttömyyden parantamiseksi: Jokainen kansalainen voi auttaa kansantaloutta tekemällä pikkuisen enemmän työtä, valittamalla pikkuisen vähemmän ja pitämällä lipun korkealla.