Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Tuhansia kiloja luomulihaa päätyy hukkaan – kanat eivät kelpaa lihataloille

Luomukanojen liha hyödynnetään huonosti. Munintansa jälkeen kanat päätyvät yleisesti haaskaksi tai maakuoppaan haudatuksi. Luomulihalle olisi kiinnostusta ja kysyntää, mutta lihataloille luomukanan jalostaminen ruokapöytään on kannattamatonta.

Lähikuvassa ruskea luomukana.
Kuva: Yle
  • Minna Kaipainen

Suomessa on lähes 200 000 luomukanaa, jotka tuottavat luomumunia vuoden, puolentoista ajan. Muninta-ajan jälkeen vain murto-osa kanoista päätyy hyötykäyttöön ja kuluttajan pöytään. Työnsä tehnyt luomukana ei tahdo kelvata lihataloille.

Kyllä sitä lihaa menee tuhansia kiloja hukkaan

Janne Rautakannel

– Luomukana on tarkoitettu munintakanaksi. Sen lihana hyödyntäminen on siinä mielessä ongelmallista, että sen lihasaanto on varsin pieni. Teuraspainoltaan luomukanat ovat luokkaa 700–900 grammaa. Syötävää ei siitä yhdestä kanasta kovin paljon silloin tule, kertoo luomulihatuotteita valmistavan Pajuniemi Oy:n luomutuote vastaava Arto Jokinen.

– Yks ruskea kana painaa noin kaksi kiloa, että on siinä aika paljon sitä lihaa. Se ei oo samanlainen luikku kuin nuo yleisemmät valkoiset kanat.  Kyllä sitä lihaa menee tuhansia kiloja hukkaan, sanoo myynti- ja markkinointivastaava Janne Rautakannel Kuorttisen luomukanalasta.

Hinta karkaa käsistä

Suurimmat esteet kanojen hyödyntämiseen ovat pienet erät ja pitkät välimatkat. Luomukanalat ovat hajallaan eri puolilla Suomea, jolloin kuljetuskustannukset karkaavat helposti käsistä. Tuotteesta tulee liian kallis, vaikka kanalat antaisivat kanat lihataloille ilmaiseksi.

– Ongelmaksi tulee lainsäädäntö, jossa on asetettu tietyt tuntimäärät kuinka kauan kuljetus saa kestää. Tietysti on myös se kuljetuskustannus kun pieniä määriä kerätään ja kaikki kanat joudutaan käsin keräämään siltä tilalta. Se on kallista, vaatii ihmistyövoima ja aikaa. Se maksaa sitä kautta, perustelee Arto Jokinen Pajuniemi Oy:stä.

Luomukananlihaa halutaan, mutta sitä ei vaan tarjota

Janne Rautakannel

Kuorttisella haaveillaan omasta teurastamosta

Lähes kaikki luomukanalat painivat saman ongelman kanssa – mitä tehdä elinkaarensa päätepisteessä oleville kanoille. Nyt tuhansia kiloja luomulihaa päätyy metsästäjien haaskoille, maakuoppiin ja poltettavaksi.

– Jos myö saataisiin pieni lottopotti, niin myö pistettäisiin tilateurastamo tänne näin. Siitä saataisiin velat maksettua hyvin äkkiä. Se on kaikkien haave täällä, että saataisiin kaikki käytettyä mitä on. Luomukananlihaa halutaan, mutta sitä ei vaan tarjota, haaveilee Janne Rautakannel Kuorttisen luomukanalasta.