Artikkeli on yli 17 vuotta vanha

Länsi arvostelee Abhasian ja Etelä-Ossetian rajavalvontasopimuksia

Nato, EU ja Yhdysvallat ovat ilmaisseet vastalauseensa sopimuksista, joiden mukaan Venäjä ottaa vastuun Etelä-Ossetian ja Abhasian Venäjän vastaisten rajojen valvonnasta. Lännen mukaan sopimukset ovat ristiriidassa Venäjän ja Georgian viimekesäisen aseleposopimuksen kanssa.

Georgiasta irti pyrkivät Abhasia ja Etelä-Ossetia allekirjoittivat rajasopimukset torstaina Moskovassa Venäjän presidentin Dmitri Medvedevin kanssa. Sopimuksilla alueet luovuttavat Venäjän vastaisten rajojensa valvonnan Venäjälle, kunnes perustavat omat rajavartiojoukkonsa.

Osapuolet vakuuttavat, etteivät ne ole suunnattu mitään muita maita vastaan. Vain Venäjä ja Nicaragua ovat tunnustaneet Abhasian ja Etelä-Ossetian itsenäisyyden.

EU, Nato ja Yhdysvallat sanovat olevansa sopimuksista syvästi huolissaan. Niiden mukaan sopimukset ovat ristiriidassa EU:n viime vuoden elo- ja syyskuussa välittämien aseleposopimusten kanssa.

EU:n puheenjohtajamaa Tshekki painotti torstaina antamassaan lausunnossa, että EU tukee Georgian suvereenisuutta ja alueellista koskemattomuutta sekä kansainvälisesti tunnustettuja rajoja. Lausunnossa todettiin EU:n olevan myös edelleen sitoutunut tukemaan rauhanomaisen ja kestävän ratkaisun löytämistä Georgian konfliktiin.

Sotilasliitto Nato korosti, ettei sopimusten allekirjoittaminen myöskään edistä rauhaa alueella.

Yhdysvaltain ulkoministeriö vaati Venäjää sekä hylkäämään sopimukset että sijoittamaan joukkonsa asemiin, joissa ne olivat ennen viime elokuuta.

Georgian mukaan sopimukset vain virallistavat elokuusta asti vallinneen tilanteen. Kansallisen turvallisuusneuvoston edustaja Eka Tkeshelashvili sanoi uutistoimisto AFP:lle, että sopimukset ovat jälleen yksi askel, jolla Venäjän viranomaiset pyrkivät saattamaan loppuun näiden kahden alueen miehityksen.

Venäjän ja Georgian välille puhkesi elokuussa lyhyt sota Etelä-Ossetian tilanteen takia.

Naton sotaharjoitukset närästävät Venäjää

Presidentti Dmitri Medvedev toisti rajavalvontasopimusten allekirjoituksen jälkeen Venäjän vastalauseen sotaharjoituksista, jotka sotilasliitto Nato aikoo järjestää toukokuussa Georgiassa.

Medvedevin mukaan kaikista lännen vakuutteluista huolimatta sotaharjoituksia ei voi pitää maassa, jossa on hiljattain ollut sota.

Nato on vakuuttanut, etteivät sotaharjoitukset liity Venäjän ja Georgian elokuiseen sotaan, vaan harjoituksia oli alettu valmistella oli jo aikaisemmin.

Georgialle sotaharjoitukset ovat tärkeät, sillä maa toivoo pääsevänsä Naton jäseneksi.