Reformipuoluetta johtava Ansip pyysi presidenttiä erottamaan valtiovarainministeri Ivari Padarin, sisäministeri Jüri Pihlin ja väestöministeri Urve Palon.
Ansipin mukaan on selvää, ettei budjettileikkauksia voitu jatkaa nykyisellä hallituspohjalla. Pihlin mukaan Ansip saa syyttää itseään hallituksen yhteistyön lamauttamisesta.
Reformipuolue ja toinen hallituskumppani, Isänmaa-puolueen ja Res Publican liitto, ovat olleet sosiaalidemokraattien kanssa hakauksessa etenkin työsopimuslaista, joka helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Riitaa on ollut myös työttömyyskorvauksiin jo sovittujen korotusten perumisesta sekä siitä, pitäisikö Viron verotuksen perustua tasaveroon vai progressioon.
Ansipia harmittaa myös Padarin asettuminen sosiaalidemokraattien pääehdokkaaksi kesäkuun europarlamenttivaaleissa. Ansipin mukaan Padar on laiminlyönyt ministerintehtäviään vaalikampanjoinnin hyväksi.
Ansip on ollut pääministerinä vuodesta 2005 ja johtanut hallituksen nykyistä kokoonpanoa toissa kevään parlamenttivaaleista. Hänen puolueellaan on 31 edustajaa 101-paikkaisessa riigikogussa. Isänmaalla ja Res Publicalla on yhteensä 19 parlamenttipaikkaa ja sosiaalidemokraateilla kymmenen.
Ansip on jo pitkään käynyt hallitusneuvotteluja kansanliiton kanssa. Puolueen kerrotaan suostuneen kokoomushallituksen jäseneksi.