Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Raportti: Ilmastotutkijat eivät vääristelleet tuloksia

Brittiläiset ilmastotutkijat eivät tuoreen raportin mukaan vääristelleet tahallisesti tutkimustuloksiaan. Itä-Anglian yliopiston tutkijat joutuivat epäilyjen kohteeksi, kun ilmastoskeptikot julkaisivat nettisivuillaan tutkijoilta anastettuja sähköpostiviestejä.

Ronald Oxburghin johtama selvitysryhmä toteaa, että tutkijat ovat kiihkottomia ja objektiivisia, joskin hieman epäkäytännöllisiä tilastojemenetelmiensä suhteen. (Arkistokuva vuodelta 2005) Kuva: EPA

Ilmastonmuutoksen epäilijät sanoivat tuolloin, että viestit näyttävät asettavan ilmastonmuutosteorian tieteellisen perustan kyseenalaiseksi. Ilmastotutkijoiden epäiltiin pimittäneen ilmastonmuutosteorian kyseenalaistavia tutkimustietoja.

Riippumattomassa selvityksessä kuitenkin todetaan, ettei todisteita ole löytynyt tieteellisistä väärinkäytöksistä tai pyrkimyksistä vääristellä tosiasioita.

- Sen sijaan näimme pienen ryhmän työlleen omistautuneita, joskin hieman epäkäytännöllisiä tutkijoita, sanoo selvitysryhmää johtanut entinen hallituksen neuvonantaja Ronald Oxburgh. Oxburgh sanoo ryhmänsä havainneen, että tutkijat ovat objektiivisia ja kiihkottomia, eikä vihjeitä ole siitä, että tuloksia olisi räätälöity tiettyä tarkoitusta varten.

Kritiikkiä tutkijat saivat tilastojen käsittelymenetelmistään. Selvityksessä suositellaan, että ilmastotutkijat työskentelisivät lähemmässä yhteistyössä tilastotieteen ammattilaisten kanssa.

Oxburghin ryhmän selvitys oli toinen kolmesta, joita jupakassa tehdään. Lisäksi sähköpostivuotoa tutkii poliisi. Viime kuussa Britannian parlamentin komitea vapautti tutkimusyksikön todisteiden manipulointisyytöksistä, mutta arvosteli sitä tavasta, jolla se käsittelee ulkopuolisten tiedonsaantipyyntöjä.

Kolmannen tutkimuksen tuloksia odotetaan toukokuun lopussa.