Keski-Euroopan tulvissa on kuollut jo ainakin 15 ihmistä. Kaksi viimeisintä uhria on tullut Bogatyniassa Puolan kaakkoisosissa. Saksan kaakkoisosissa Neisse-joen rantamilla on ryhdytty evakuointeihin tulvien varalta.
Zittaussa Saksassa eläintarha joutui veden valtaan, ja työntekijät yrittivät siirtää kamelia turvaan. Tuhansia ihmisiä on evakuoitu Keski-Euroopassa viikonvaihteessa. Kuva: Matthias Weber / EPA
•
Lauantaina kolme ihmistä hukkui kotitaloonsa Neukirchenin kaupungissa. Görlitzin kaupungin alueella on kaikkiaan 1 450 ihmistä evakuoitu veneillä, linja-autoilla ja helikoptereilla. Turvaan vietyjen joukossa on muun muassa kahden vanhainkodin asukkaita.
Görlitz sijaitsee Saksan ja Puolan rajalla Neissen varrella. Tulvavesi valtasi kaupungin kadut lauantaina.
Tulvan aiheutti padon sortuminen Puolan puolella Witka-järvellä.
Puolan ja Saksan lisäksi Tshekissä on kuollut viisi ihmistä ja Liettuassa yksi.