Prohorov ilmoitti omasta ehdokkuudestaan maanantaina lehdistötilaisuudessa. Hän sanoi alkavansa nyt kerätä nimiä rekisteröityäkseen, uutistoimisto RIA Novosti kertoo.
Vielä torstaina Prohorov sanoi blogissaan, ettei näe vaihtoehtoa Putinille presidenttinä. Pitivätpä venäläiset hänestä tai eivät, hän on ainoa, joka kykenee johtamaan tätä tehotonta valtiokoneistoa, Prohorov sanoi.
Putinin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi Prohorovin ilmoituksen jälkeen, että Putin tietää liikemiehen aikeista. Prohorov sen sijaan kiistää, että olisi keskustellut asiasta Kremlin kanssa, RIA Novosti kertoo.
Prohorov aikoi osallistua 4. joulukuuta järjestettyihin duumanvaaleihin Oikea asia -puolueen johtajana, mutta hänet syrjäytettiin syyskuussa puoluejohtajan paikalta. Puolue ei ylittänyt äänikynnystä duuman vaaleissa.