Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Venäjä: Yksi sotilas ja toinen alasammutun koneen lentäjistä kuollut

Venäjä on vahvistanut, että toinen alasammutun koneen lentäjistä on kuollut. Toinen venäläinen sotilas kuoli kapinallisten tulitettua lentäjiä etsinyttä helikopteria.

kuvassa sanotaan näkyvän heittoistuimilla pelastautuneiden lentäjien laskuvarjot.
HaberTurk TV -kanavan välittämässä kuvassa sanotaan näkyvän heittoistuimilla pelastautuneiden lentäjien laskuvarjot. Kuva: HaberTurk TV -kanava / EPA
  • Mikko Kuusisalo

Venäjän viranomaiset ovat vahvistaneet, että toinen Turkin alasampuman venäläiskoneen lentäjistä on kuollut.

Venäjän mukaan lentäjä ammuttiin maasta hänen ollessaan vielä ilmassa laskuvarjon varassa. Myös kapinallisryhmittymät olivat aiemmin sanoneet samoin.

Aiemmin lentäjien kohtalosta on liikkunut ristiriitaisia tietoja. Uutistoimistojen syyrialaisilta kapinallisryhmittymiltä saamien tietojen mukaan ne olisivat ampuneet molemmat venäläislentäjät näiden käytettyä heittoistuimia.

Tiistai-iltana Turkki kuitenkin sanoi, että se uskoi molempien lentäjien olevan elossa. Se sanoi pyrkivänsä järjestämään lentäjien vapautuksen Syyrian oppositioryhmittymien käsistä.

Toisen lentäjän kohtalosta ei ole varmaa tietoa.

Toinen venäläinen sotilas kuoli Venäjän viranomaisten mukaan kapinallisten tulitettua lentäjiä etsimässä ollutta MI-8-helikopteria. Kopteri teki pakkolaskun Syyrian hallituksen hallitsemalle alueelle ja miehistö evakuoitiin. Uutistoimisto Reutersin lähteen mukaan helikopterissa oli ainakin 10 ihmistä.

Venäjän mukaan lentäjien etsintöihin osallistui kaksi MI-8-helikopteria.

Syyrialainen kapinallisryhmittymä sanoi ampuneensa kopteria panssarintorjuntaohjuksella ja tuhonneensa sen pakkolaskun jälkeen toisella ohjuksella. Ryhmittymä julkaisi videon kopterin tuhoamisesta.