Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Venäjän joukot ampuivat varoituslaukauksia Belbekin tukikohdassa Krimillä - video

Noin 300 tukikohdan ukrainalaissotilasta marssi aseettomana lentokentän kiitotielle ja vaati tukikohtaa takaisin itselleen.

Ukrainan ilmavoimien joukkoja piirittävät Venäläisjoukot ovat ampuneet varoituslaukauksia estääkseen ukrainalaissotilaita poistumasta Belbekin tukikohdasta lähellä Sevastopolia. Videon aitoutta ei ole voitu varmistaa.
  • Marika Kataja-Lian

Belbekin ilmavoimien tukikohtaa hallussaan pitävät venäläisjoukot ovat ampuneet varoituslaukauksia. Noin 300 tukikohdan ukrainalaissotilasta marssi lentokentän kiitotielle ja vaati tukikohtaa takaisin itselleen. Ukrainalaissotilailla ei ollut aseita.

Kymmenkunta vartiossa ollutta venäläissotilasta esti ukrainalaisten etenemisen. Venäläiset ampuivat muutamia kertoja ilmaan, ja uhkasivat ampua ukrainalaissotilaita, mikäli he etenisivät.

Krimin niemimaan kartta.
Kuva: Yle Uutisgrafiikka

Paikalla olevat toimittajat kertovat Twitterissä, että noin 10 ukrainalaissotilaan olisi kuitenkin annettu jäädä asemiinsa. Ukrainalaisupseeri neuvottelee venäläisten kanssa.

– Ukrainalaiseversti neuvottelee yhä, Venäjän tarkka-ampujat ja singot on yhä suunnattu kohti sotilaskolonnaa, tweettaa Belbekissä oleva Time-lehden toimittaja Simon Shuster.

Belbekin ilmavoimien tukikohta sijaitsee lähellä Sevastopolia.