Riippumattoman sosiaalipolitiikan laitoksen aluejohtaja Natalia Zubarevits on yksi niistä taloustutkijoista, jotka ovat entistä avoimemmin alkaneet etsiä syitä Venäjän syvenevään talouskriisiin maan sisältä.
Tilanne on seurausta huonosta hallinnosta, sanoo Zubarevits. Venäjä ei edes hyvinä aikoina – eli silloin, kun öljyn hinta oli korkealla – vaivautunut pyrkimään eroon raaka-aineriippuvuudesta. Elinkeinoelämää ei monipuolistettu, vaan maan talous on Zubarevitsin mukaan edelleen riippuvainen öljy- ja kaasutuloista ja suurista valtionyhtiöistä.
Venäjä on jaettu kymmeniin eri alueisiin, joilla on oma budjetti. Tuloja ne saavat sekä valtiolta että keräämällä erilaisina veroina ja maksuina alueiden sisältä. Parhaiten ovat menestyneet maan öljy- ja kaasualueet ja Etelä-Venäjän maatalousalueet.
Viime vuosina useimpien alueiden taloustilanne on kuitenkin taantunut. Alamäkeä jouduttivat presidentti Putinin vaalilupaukset, jotka hän antoi kolmannen presidenttikautensa alussa kolme vuotta sitten. Julkisen alan palkkoja ja eläkkeitä piti nostaa tuntuvasti.
Jo se oli monille alueille liikaa, sanoo Zubarevits. Alueet ovat joutuneet lainaamaan rahaa valtiolta ja tuloksena on raskas velkaantuminen. Joillakin alueilla velat ylittävät jo kaikki alueen omat tulot.
Seurauksena on jopa välttämättömimpien menojen karsiminen. Jalkoihin ovat jääneet suunnitelmat kurjien asunto-olojen kohentamisesta ja teiden korjauksesta.
Tilanne on pahin suurissa kaupungeissa, mutta myös muun muassa Karjalan, Arkangelin ja Vologdan alueilla sekä Venäjän Kaukoidässä.
Krimin valtaus käy kalliiksi
Pahenevan kriisin keskellä alueilla ei katsota hyvällä Krimin valtauksesta koituvia kuluja.
Federaation ykköskohde on nyt Krim, sanoo Natalia Zubarevits. Varojen siirtoja muille alueille leikataan ja rahat suunnataan Krimille, vaikka presidentti Putin vuosi sitten lupasi, ettei tavallinen venäläinen joudu maksamaan niemimaan kehittämisestä mitään.
Kriisin kotikutoisuudesta kertoo Zubarevitsin mukaan myös se, että lännen asettamat talouspakotteet ja Venäjän vastapakotteet johtuvat nekin Venäjän omasta toiminnasta eli sekaantumisesta Ukrainan asioihin.
Lukuisten tuontikieltojen takia maan teollisuus ei kykene kehittymään eikä tuottamaan korvaavia tuotteita Venäjän markkinoille.
Vain öljyn hinnan lasku on globaali syy kriisin syvenemiseen, sanoo Zubarevits.
Kriisi syvenee ja pitkittyy
Zubarevits ennustaa, että kriisistä tulee aiempia talouskriisejä pidempi. Koko valtion talous on erittäin ahtaalla. Maan hallituksen pitäisi leikata tämän vuoden kuluja 10 prosenttia, mutta säästökohteita on löytynyt vasta kahden prosentin verran.
Vain puolustus- ja sosiaalimenot on jätetty leikkauslistan ulkopuolelle.
Pahan päivän varalle säästetyt vararahastot sekä kulta- ja valuuttavarannot ovat alkaneet uhkaavasti huveta.
Bruttokansantuote laskee tänä vuonna 3 prosenttia miinukselle, reaalipalkat voivat romahtaa jopa 25–30 prosenttia. Kulutus, teollisuustuotanto, investoinnit sekä vienti ja tuonti laskevat. Inflaatio puolestaan kasvaa yli 12 prosenttiin.
Jo puolet venäläisen tuloista menee ruokaan. Vaatteisiin, kenkiin ja matkusteluun ei ole varaa tuhlata. Uusien autojen myynti väheni viime kuussa peräti lähes 40 prosenttia.
Ja kun palveluiden kysyntä laskee, vähenevät myös työpaikat. Virallinen työttömyysaste on Venäjällä vielä muutaman prosentin luokkaa, mutta nyt luvassa on työttömyyden nopea kasvu, ennustaa Natalia Zubarevits.
Työpaikkoja katoaa lähiaikoina mm. kaupan alalta sekä matkailu-, pankki- ja vakuutusaloilta.
Kestääkö kärsivällisyys?
Pienessä Kaljasinin kaupungissa Volgan varrella parisataa kilometriä Moskovasta koilliseen eläkeläiset taivastelevat kohonneita hintoja.
Leipä on kallistunut, samoin hedelmät ja vihannekset, kertoo Natalia Golubeva. Pienellä eläkkeellä ei enää osteta edes vihanneksia.
Mutta me kestämme kyllä, hän sanoo, sillä olemmehan venäläisiä. Golubevalla on vielä hyvässä muistissa Neuvostoliiton romahduksen jälkeinen kaaos.
Nyt pitää vaan viljellä entistä enemmän itse, sanoo Golubeva.
Taloustutkija ei ole yhtä luottavainen.
Kukaan ei tiedä, milloin kansalaisten kärsivällisyys loppuu, missä muodossa ja mitä sen jälkeen tapahtuu, sanoo Natalia Zubarevits.
Varmaa on vain se, että tilanne Venäjällä on nyt huono.