Kitaristi Andy McCoy ja basisti Sam Yaffa soittivat Pelle Miljoonan yhtyeen alkuperäisessä kokoonpanossa vain kesän 1980 ja Moottoritie on kuuma -albumin levytyssession. Levyn julkaisukiertueella McCoy ja Yaffa eivät enää olleet mukana. Kaksikko muutti syksyllä 1980 Tukholmaan perustamaan Hanoi Rocksia ja Pelle Miljoona Oy jatkoi uusitulla kokoonpanolla.
-Tämä on nyt levynjulkaisukiertue - 30 vuotta myöhässä, Pelle Miljoona kommentoi SuomiTV:lle.
Pelle Miljoona Oy:n muut jäsenet ovat rumpali-laulaja Tumppi Varonen ja kosketinsoittaja Ari Taskinen. Myös he kuuluivat alkuperäiseen kokoonpanoon.
Pelle Miljoona Oy:n esiintymiset ensi keväänä ovat osa uutta Albumiklassikot-konserttisarjaa, jossa tunnetut suomalaiset artistit ja yhtyeet esittävät tärkeän levynsä laulut livenä yleisön edessä. Vuonna 2011 esityksiä on luvassa maaliskuusta lähtien kerran kuussa kesäkautta lukuun ottamatta.