Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Ylen kyselytutkimus: Autonostajia kiinnostaa Suomessa eniten auton hinta

Autokuume ei vaivaa suomalaisia. Autoa ei hankita myöskään paremman ympäristöystävällisyyden toivossa. Auton ulkonäkökään ei ole kovin tärkeä, kunhan hinta on oikea, selviää Ylen Taloustutkimukselta tilaamasta haastattelututkimuksesta.

Grafiikka
Kuva: Yle Uutisgrafiikka
  • Marcus Ziemann

Intohimolla ei ole suomalaisessa autoilussa suurta merkitystä. Esimerkiksi miesten mielestä auton ulkonäkö ei käytännössä koskaan ole eniten auton hankintaan vaikuttava syy. Naisista sentään kaksi prosenttia sanoo juuri auton ulkonäön vetävän autokaupoille.

Raha sen sijaan ratkaisee. Joka viides kyselyyn osallistunut sanoo ajoneuvon hinnan vaikuttavan eniten auton hankintaan. Hinta on hiukan tärkeämpi miehille kuin naisille. Erityisen paljon auton hinnalla on merkitystä alle 24-vuotiaille.

Kyselyn mukaan auton hinta on muita tärkeämpää perussuomalaisten ja kristillisten kannattajille. Peräti 29 prosenttia molempien kannattajista sanoo auton hinnan olevan eniten hankintaan vaikuttava. Vähiten hinta kiinnosti RKP:n (7 %) ja keskustan (13 %) kannattajia.

Todennäköisimmin auton hankkivat ovat vähiten kiinnostuneita ympäristöystävällisyydestä

Auton ympäristöystävällisyys auton hankinnan tai vaihdon syynä on Suomessa heikko motiivi. Vain yksi prosentti 24–35-vuotiaista sanoo ympäristöystävällisyyden vaikuttavan hankintaan eniten. Seuraavassa 35–49-vuotiaiden ikäryhmässä ympäristöystävällisyys nousee jo seitsemään prosenttiin, laskeakseen jälleen 50–64-vuotiaissa kolmeen prosenttiin.

Aivan omissa ympäristöystävällisyyslukemissaan ovat RKP:n kannattajat. Heistä 21 prosenttia pitää juuri ympäristöystävällisyyttä eniten auton hankintaan vaikuttavana asiana. Vihreiden kannattajista ympäristöystävällisyyttä pitää tärkeimpänä perusteena 10 prosenttia.

Vähiten vaikutusta ympäristöystävällisyydellä on vasemmistoliiton (1 %) ja perussuomalaisten (2 %) kannattajille. Perussuomalaisten kannattajat ilmoittavat hankkivansa muita todennäköisemmin auton, sillä kyselyn mukaan vain 38 prosentille vastaajista auton hankinta ei kuulu suunnitelmiin.     

Autoveron alennus ei näy missään

Hallituksen suunnittelema autoveron alennus ei näy kyselyssä juuri ollenkaan. Vain yksi prosentti alle 24-vuotiaista sanoo autoveron alennuksen vaikuttavan eniten auton hankintaan. Yhdessäkään muussa ikäryhmässä määrä ei nouse edes kokonaiseen yhteen prosenttiin. Naisista autoveron alennuksen kannalla oli kuitenkin yksi prosentti, miehistä nolla prosenttia.

Myös puolueiden kannattajien kesken autoveron alennus jäi mitättömäksi syyksi. Keskustan kannattajista löytyivät ainoat suomalaiset, jolla päästiin yhteen prosenttiin. Muiden kohdalla vastaus jäi nollille.

Auton merkillä on väliä tai sitten ei

11 prosenttia miehistä pitää auton merkkiä eniten auton hankintaan vaikuttavana asiana. Naisista merkillä on eniten väliä kuudelle prosentille. Vastaajan iällä ei näyttäsi olevan juurikaan merkitystä merkkiuskollisuuteen.

Sen sijaan poliittisella suuntauksella on. Eniten auton merkki vaikuttaa perussuomalaisten kannattajiin. Heistä 15 prosenttia pitää auton merkkiä tärkeimpänä. Keskustalaisista auton merkki vaikuttaa eniten 12 prosenttiin kannattajista. Vastaavasti vasemmistoliiton kannattajille merkillä ei ole niin väliä. Vain viisi prosenttia piti auton merkkiä eniten auton hankintaan vaikuttavana asiana.

Vasemmistoliiton kannattajat eivät myöskään kärsi autokuumeesta. Peräti 67 prosenttia myös sanoi, ettei ole hankkimassa autoa. Autokuumetta eivät tosin pode myöskään RKP:n ja kristillisten kannattajat. Kokoomuksen ja sosiaalidemokraattien kannattajista sentään kolme prosenttia nimeää akuutin autokuumeen eniten auton hankintaan vaikuttavaksi asiaksi.

Auton tekniikka kiinnostaa nuoria miehiä

Suurimmat erot naisten ja miesten välillä löytyvät auton teknisistä ominaisuuksista auton hankintaan eniten vaikuttavana asiana. Naisista tekniikkaa painotti eniten kuusi prosenttia ja miehistä 15 prosenttia kyselyyn vastanneista.

Tekninen kiinnostus lopahtaa iän myötä. Kun 35–49-vuotiaiden ikäryhmässä hiukan yli joka viides piti teknisiä ominaisuuksista eniten auton hankintaan vaikuttavana asiana. Eläkeiässä vastaavasti vain neljä prosenttia haastelluista piti auton tekniikkaa tärkeimpänä asiana.

Auton tekniset ominaisuudet puhuttelevat eritoten kokoomuksen ja keskustan kannattajia. 16 prosenttia kummankin puolueen kannattajista piti teknisiä ominaisuuksista eniten auton hankintaan vaikuttavana asiana. Vastaavasti vasemmistoliiton kannattajille (4 %) ja sosiaalidemokraateille (5 %) tekniset asiat jäivät täysin toissijaisiksi.

Heinäkuun toisella viikolla suoritettuun kyselytutkimukseen haastateltiin 1 005:tä aikuisväestöön kuuluvaa henkilöä. Tutkimuksen virhemarginaali on noin ±2,5 prosenttiyksikköä.