Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Tätä jalkapalloromantikot ovat odottaneet: "Islanti on näissä kisoissa lähinnä osallistumassa"

Tiistai on monelle jalkapalloromantikolle iso päivä. Aloittaahan piskuinen Islanti urakkansa EM-lopputurnauksessa, kun se saa myöhäisottelussa vastaansa Portugalin. Huuhkajien ex-luottomies Mika Nurmela ei usko Islannin mahdollisuuksiin.

Islannin futismaajoukkue juhli EM-karsinnoissa.
Islannin futismaajoukkue juhli EM-karsinnoissa. Kuva: EPA/Koen Van Weel
  • Yle Urheilu

Yle Urheilun jalkapallon EM-kisojen Kisaoppaasta löydät kaikki kisauutiset, turnausohjelman, lähetystiedot, suorat nettilähetykset ja kuumimmat videot.

Portugalin ja Islannin yhteenotossa suurin osa suomalaisista on varmasti altavastaajan puolella. Maassa on väkeä vain 330 000, mutta niin vain Islanti meni jatkoon lohkosta, josta rannalla jäi ruikuttamaan sellainen jalkapallon huippumaa kuin Hollanti.

Nurmelan mielestä Islannin rajat tulevat silti nopeasti vastaan.

- Ei tässä ottelussa ole kuin yksi suosikki ja sen on Portugali, Nurmela paaluttaa.

Nurmela ei anna Islannille pienintäkään yllätyksen mahdollisuutta.

- Islanti on näissä kisoissa lähinnä osallistumassa. En millään jaksa uskoa heidän menestykseensä.

Samalla Nurmela antaa Islannille arvoa siitä työstä, mitä maassa on viime vuosina jalkapallon eteen tehty.

- Islannissa on panostettu valmentajakoulutukseen ja olosuhteisiin. Ja kyllähän heidän pelaajalistaansa katsoessa on myönnettävä, että ollaan siellä siinäkin suhteessa Suomea edellä. Pelaajat pelaavat kovemmissa joukkueissa, Nurmela muistuttaa.

Tiistain otteluissa on Nurmelan mukaan tulessa kolme sellaista joukkuetta, joihin suomalaisten olisi syytä kiinnittää erityinen huomio.

- Itävalta, Unkari ja Islanti ovat niitä maita, joiden kanssa Suomen pitäisi pystyä kamppailemaan tasapäisesti.

F-lohkon ottelu Portugali-Islanti ti 14.6. klo 22 Yle TV2:ssa, Areenassa ja Kisaoppaassa.