Traktorin saa nykyään kulkemaan dieselin lisäksi kaasulla. Valtra on kehittänyt prototyypin traktorista, joka toimii biokaasun ja dieselin yhdistelmällä. Idean taustalla on halu tarjota maanviljelijöille traktori, joka käyttää niin sanottua lähipolttoainetta. Biokaasu on myös perinteistä dieseliä ekologisempi vaihtoehto.
Suolahdessa kehitelty kaasutraktori on alalla pioneeri, kertoo Valtran tekninen asiantuntija Petri Hannukainen.
- Varsinaisia sarjavalmisteisia biokaasutraktoreita ei ole juurikaan olemassa. Joitain yksittäisiä rakennelmia olen nähnyt ja samantyyppisiä prototyyppejä muutaman toimijan valmistamana, kertoo Hannukainen.
Suomen lainsäädäntö ei suosi biokaasun käyttöä traktorin polttoaineena. Lait eivät tunnista lainkaan yhdistelmää, jossa käytettäisiin joko biokaasua tai dieseliä polttoaineena. Esimerkiksi nykyiset pakokaasuvaatimukset tuntevat vain dieselin.
Valtran biokaasutraktoreita on kaksi prototyyppiä. Molemmat ovat tällä hetkellä esiintymismatkoilla. Traktoreita on jo aiemmin esitelty niin Ruotsissa kuin Pariisissakin ja etenkin Ruotisissa ne ovat herättäneet suurta kiinnostusta. Seuraavan kerran prototyyppiä esitellään marraskuussa Euroopan suurimmassa maatalouskonenäytelyssä Hannoverissa.