Puhun kokemuksesta, kun sanon, että jalkapallo on tehnyt vihamiehistä jälleen ystäviä ja jopa enemmän.
Töölön jalkapallostadionille Helsingissä asteli torstaina poikkeuksellisen kansainvälinen joukko pelaajia. Helsingin vastaanottokeskusten väestä ja osin ammattipelaajistakin koostuva ryhmä todisti omalla toiminnallaan, että maailman suosituin laji tuo ihmiset yhteen.
Ghanasta Suomeen yhdeksän kuukautta sitten Suomeen tullut ja oleskeluluvan saanut Bosa Nana Yaw iloitsi yhteisestä pelihetkestä.
- Olen maalivahtina turvapaikanhakijoiden joukkueessa ja olen todella onnellinen, että pelaamme täällä tänään.
Myös kamerunilainen Tervis Tegha uskoo jalkapallon voimaan.
- Puhun kokemuksesta, kun sanon, että jalkapallo on tehnyt vihamiehistä jälleen ystäviä ja jopa enemmän.
Ura ulkomailla avaa silmiä
Yksi vastaanottokeskuskiertueen isistä on suomalaisen jalkapalloilun suurmies Hannu Tihinen. Runsaat kymmenen vuotta Euroopan kentillä ovat opettaneet Tihiselle ettei sillä ole väliä mistä päin maailmaa tulee.
- Pelasin Brysselissä Anderlechissä nelisen vuotta ja se oli todellinen kulttuurien törmäyspaikka kun pelaajia oli ainakin kymmenestä eri kulttuurista. Se avaa silmiä. Uskon, että urheilun kautta tulevat kontaktit auttavat asiaa ja kun pystytään muille omaan esimerkinä oli sitten kentällä tai sen ulkopuolella, se auttaa myös.
Vastaanottokeskuksissa odottaville ihmisille pallo voi olla kokoaan suurempi, Suomen Jalkapallon pelaajayhdisyksen puheenjohtajana nykyisin toimiva Tihinen huomauttaa.
- Liikunta, urheilu ja etenkin jalkapallo ovat tärkeä osa keskusten arkea. Se tekee ihmisille hyvää, luo uskoa ja toivoa ja olen ihan varma siitä, että jalkapallolla ja urheilulla on iso kotouttamisessa myös.
Tulevaisuus pallon varassa
Helsingin vastaanottokeskusten kesä on ollut poikkeuksellisen hiljainen parin kiireisemmän vuoden jälkeen. Neljästä sadasta paikasta useampi kymmen on tyhjillään, vaikka keskuksia on kesän aikana lakkautettu eri puolilla Suomea.
Osalle turvapaikkapäätöstä odottavista jalkapallo on kirjaimellisesti tulevaisuus. Niin myös kamerunilaiselle Tervis Teghalle. Tähän asti hän on pelannut HJK:n farmijoukkueessa, mutta toiveena on oikea ura ja paikka suomalaisjoukkueessa.
- Olen menossa maahanmuuttoviraston haastatteluun vielä tässä kuussa ja rukoilen, että läpäisen sen ja voin jatkaa jalkapallouraani täällä.