Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Tuomiokapituli antoi kirkkoherralle huomautuksen – osallistui kilpailevaan toimintaan

Kankaanpään kirkkoherra Keijo Rainerma on saanut huomautuksen Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulilta. Syynä on hänen toimintansa seurakunnan kanssa kilpailevan yhdistyksen tilaisuuksissa.

Tumma risti turkoosia taustaa vasten, vieressä tuikkukynttilälyhtyjä.
Kankaanpään kirkkoherra on saanut huomautuksen tuomiokapitulilta. Kuva: Yle
  • Antti Laakso

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli on antanut huomautuksen Kankaanpään kirkkoherralle Keijo Rainermalle.

Syynä huomautukseen on Rainerman toiminta kilpailevan uskonnollisen yhdyskunnan tilaisuuksissa. Tuomiokapituli katsoo, että Rainerma on toiminut konservatiivisen Niinisalon Kappeliyhdistyksen tilaisuuksissa vastoin tuomiokapitulin aiempien päätösten ohjeistusta.

Rainerma itse katsoi, että hänen toimintansa ei olisi ollut moitittavaa.

Seurakunta jakautunut

Piispa Kaarlo Kallialan allekirjoittamassa päätöksessä viitataan Kankaanpään seurakuntaa pitkään jakaneeseen kiistaan.

Kirkkoherra Keijo Rainerma vastustaa muun muassa naispappeutta, kun taas seurakunnan luottamuselimissä enemmistö on kirkon virallisen linjan kannattajilla.

Niinisalon Kappeliyhdistys toimii seurakunnan aiemmin omistamissa tiloissa Niinisalossa. Yhdistys on linjauksissaan selvästi kirkon virallista linjaa vanhoillisempi ja se on seurakunnan ulkopuolinen yhdistys.