Keminmaassa Tojo-auton liiketilat ovat tuhoutuneet täysin rajussa tulipalossa. Tuli sai alkunsa myöhään keskiviikkoiltana.
Aineelliset vahingot ovat suuret, mutta henkilövahingoilta säästyttiin. Noin 2 000 neliön rakennuksessa paloi myös nelisenkymmentä autoa, joista kymmenen oli uusia.
Tojo-Auton liiketiloissa on menossa jälkisammutustyöt, jotka jatkuvat aamuun saakka. Palon syttymissyyn selvittely alkaa aamulla.
Palo levisi nopeasti, rakennuksen kattorakenteet olivat ilmiliekeissä sammutustöiden aikana. Pelastuslaitoksen palomiehet yrittivät suojella liikkeen pihalla olevia autoja ja läheisiä rakennuksia palon aikana.
– Taloudellisia vahinkoja ei pystytä vielä tässä vaiheessa arvioimaan, mutta merkittävät vahingot joka tapauksessa, kerrottiin pelastuslaitokselta sammutustöiden aikana.
Pelastuslaitos sai ilmoituksen noin kello 21:18 kun ohikulkija havaitsi liikkeen tiloista tulevan savua.
– Soiton aikana liikkeessä olleet liekit roihahtivat näkyviin, kertoo hätäkeskukseen ilmoituksen tehnyt nainen.