Pohjois-Korean pääkaupungissa Pjongjangissa ei ole hötkyilty sunnuntaiaamun ohjuskokeen seurauksista, kertoo Ylen Aasian-kirjeenvaihtaja Mika Mäkeläinen.
– Kansa ei tiedä koko ohjuskokeesta. Epäonnistuneista testeistä ei ole tapana elämöidä, Mäkeläinen toteaa Facebookin välityksellä.
Pjongjangissa on tavallista sunnuntaita juhlavampi vapaapäivä. Tänään vietetään maan perustajan Kim Il Sungin syntymän vuosipäivän jatkoja.
Mika Mäkeläinen raportoi suljetusta maasta Ylen radio- ja televisiokanavien lisäksi myös Twitterissä, Instagramissa ja Facebookissa. Siellä hän kertoo muun muassa, miltä naisten hyväksytyt kampaukset näyttävät – ja että suljetussa maassa myydään vihollismaan Yhdysvaltojen rakastamaa Coca-Colaa.