Britannia maksaa EU:lle noin puolet sen aiemmin vaatimasta jäsenmaksutasauksesta, valtiovarainministeri George Osborne sanoo. Muiden EU-lähteiden mukaan Britannian pitää kuitenkin lopulta maksaa koko summa. EU:n komissio esitti Britannialle lokakuussa 2,1 miljardin euron tasauslaskun.
– Olemme puolittaneet laskun, olemme viivyttäneet sen maksamista, emme maksa laskusta korkoa, ja jos siinä on virheitä, saamme rahamme takaisin, valtiovarainministeri George Osborne väitti EU:n valtiovarainministerien kokouksen jälkeen Brysselissä.
– Tämä on huomattavasti enemmän kuin kukaan odotti meidän saavuttavan, ja se on voitto Britannialle.
Osbornen mukaan Britannia maksaa 850 miljoonaa puntaa eli hiukan vajaat 1,1 miljardia euroa tasausmaksua. Se maksetaan kahdessa erässä ensi vuoden loppupuolella, Britannian parlamenttivaalien jälkeen.
EU-lähteiden mukaan valtiovarainministerit sopivatkin siitä, että lasku voidaan maksaa erissä ja myöhemmin. Aiemmin Britanniaa vaadittiin maksamaan koko summa joulukuun alkuun mennessä. Valtiovarainministerit eivät kuitenkaan yhdy Osbornen tulkintaan, että velka olisi puolittunut.
– Minun käsitykseni mukaan Britannia joutuu maksamaan koko summan, Irlannin valtiovarainministeri Michael Noonan sanoi.
– En tiedä, mihin hän [Osborne] perustaa laskelmansa.
Saksan valtiovarainministerin Wolfgang Schäublen mukaan jäsenmaksutasauksen pienentämisestä ei edes keskusteltu. Kolmannenkin EU-lähteen mukaan maksutasauksen suuruus on pysynyt ennallaan.