Finanssialan keskusliiton hallituksen puheenjohtaja, OP-ryhmän pääjohtaja Reijo Karhinen arvostelee valtiovarainministeriön valmistelemaa lakihanketta osakeomistusten hallintarekisteröinnistä.
Karhinen sanoo lauantai-iltana lähettämässään Twitter-viestissä, että hallintarekisteri on ollut prosessina huono alusta alkaen. Karhinen sanoo myös, että kyseessä ei ole Suomen oleellisin ongelma juuri nyt.
Aiemmin lauantaina valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) myönsi Ylen Ykkösaamun haastattelussa, että hän käytti vääriä lukuja kertoessaan aiemmin tällä viikolla eduskunnassa hallintarekisteriä kannattavista viranomaisista.
Aamulehti kertoi lauantaina, että valtiovarainministeriö yritti ohjailla huomiota pois hallintarekisterin kielteisistä vaikutuksista ja valikoi toimittajia, joita kutsutaan tekemään haastatteluja hallintarekisteristä.