Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Influenssakartta hehkuu punaisena – tauti täyttää terveyskeskuksia lähes koko maassa

Influenssan tehtyjen terveyskeskuskäyntien määrä on normaalia korkeampi etelärannikolta Lapin perukoille asti. Erityisesti tauti jyllää nyt Länsi-Suomessa.

Kuvassa Suomen kartta, jossa epidemian vaivaamat alueet on merkitty eri väreillä
Siniset ja keltaiset läikät ovat vähissä, kun influenssaepidemia jyllää jo lähes koko maassa. Kuva: Petri Aaltonen / Yle
  • Heli Mansikka

Poikkeuksellisena alkanut influenssakausi ei vielä näytä laantumisen merkkejä. Terveyden ja Hyvinvoinnin laitoksen sivulle päivittyy joka viikko kartta, joka kuvaa influenssan kaltaisen taudin takia tehtyjä käyntejä terveyskeskuksissa sairaanhoitopiireittäin.

Tällä hetkellä  suurimmassa osassa Suomea käyntimäärä on korkea tai hyvin korkea.

Tartuntojen määrät ovat lisääntyneet voimakkaasti hyvin lyhyessä ajassa.

Niina Ikonen

– Vielä ei voi sanoa, että tilanne olisi tasaantumassa tai lähtenyt laskuun, erikoistutkija Niina Ikonen THL:stä sanoo.

Influenssan käyttäytyminen on tällä kaudella poikennut aiemmasta.

– Kausi on sikäli poikkeuksellinen, että se käynnistyi totuttua aikaisemmin ja tartuntojen määrät ovat lisääntyneet voimakkaasti hyvin lyhyessä ajassa.

Tällä hetkellä valtaviruksena kiertää pandeeminen influenssa A(H1N1)-alatyypin virus eli sikainfluenssaviruksen jälkeläisvirus. Lisäksi toista influenssa A (H3N2)-alatyypin virusta ja B-virusta on todettu, mutta kumpaakin hyvin vähäisissä määrin.

Osa sairastuneista tarvitsee sairaalahoitoa

Esimerkiksi Pirkanmaalla, Tampereen yliopistosairaalan ensiavussa influenssakäynnit työllistävät hoitohenkilökuntaa. Myös sairaalaosastoilla on poikkeuksellisen paljon influenssan piinaamia potilaita.

– Ihmisiä on paljon korkean kuumeen ja hengitystieoireiden takia myös ensiavussa ja sairaalaosastot lähes pullistelevat infektiopotilaista, kertoo erikoislääkäri Jutta Keränen Taysista.

Myös RS-virus on lisännyt sairaalapotilaiden määrää.