Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Intialainen ministeri: "Raiskaukset tapahtuvat vahingossa"

Toimittajat kysyivät ministerin näkemystä Uttar Pradeshissa toukokuussa tapahtuneeseen kahden nuoren serkuksen joukkoraiskaukseen ja lynkkaukseen.

Naiset huutavat kyltteineen.
Mielenosoittaja purkivat raivoaan Intian viime aikojen raiskaustapauksia vastaan Kalkutassa lauantaina. Kuva: Dibyangshu Sarkar / AFP
  • Mikko Leppänen

Intiaa hallitsevan hindunationalistisen BJP-puolueen ministerin mukaan raiskaukset tapahtuvat "vahingossa". Kyseessä on tuorein intialaisen poliitikon naisiin kohdistuvia hyökkäyksiä käsittelevä kiistanalainen kommentti.

Keski-Intiassa sijaitsevan Chattsigarhin osavaltion sisäministeri Ramsevak Paikra sanoi lauantai-iltana, että raiskaukset eivät tapahdu tarkoituksella. Paikra on vastuussa lain ja järjestyksen ylläpidosta Chattisgarhissa.

Toimittajat kysyivät Paikran näkemystä naapuriosavaltio Uttar Pradeshissa toukokuussa tapahtuneeseen kahden nuoren serkuksen joukkoraiskaukseen ja lynkkaukseen.

– Sellaiset tapaukset (raiskaukset) eivät tapahdu harkitusti. Tällaiset sattumukset tapahtuvat vahingossa, Paikra sanoi toimittajille.

Myöhemmin Paikra sanoi, että häntä on siteerattu väärin. Televisiokanavat kuitenkin esittivät hänen alkuperäiset kommenttinsa.

Poliitikoilta arveluttavia lausuntoja

Paikra kommentoi asiaa vain päiviä sen jälkeen, kun BJP:n hallitseman Madhya Pradeshin osavaltion sisäministeri Babulal Gaur oli sanonut, että raiskaukset ovat "joskus oikein, joskus väärin".

Aiemmin Uttar Pradeshin pääministeri Akhilesh Yadav joutui kovan kritiikin kohteeksi, koska hänen suhtautumistaan matalaan kastiin kuuluneiden serkkutyttöjen joukkoraiskaukseen ja surmaamiseen pidettiin tunteettomana.

Yadavin isä, Samajwadi-puolueen johtaja, Mulayam Singh puolestaan joutui julkisen raivon kohteeksi huhtikuussa, kun hän sanoi vaalitilaisuudessa, että hän vastustaa joukkoraiskaajille käyttöön otettua kuolemantuomiota. Singh totesi tuolloin, että "pojat ovat poikia".

Intian tuore pääministeri Narendra Modi ei ole toistaiseksi kommentoinut raiskauksia eikä toisten poliitikkojen niihin liittyviä kommentteja. Modi on BJP:n johtaja.

Naisjärjestöt tuomitsevat poliitikkojen kommentit

Intialaiset naisten oikeuksia ajavat ryhmät ovat tyrmänneet poliitikkojen kommentit. Heidän mukaansa poliitikkojen möläytykset ovat todiste siitä, että poliitikot eivät pysty estämään naisiin kohdistuvaa seksuaalista väkivaltaa, koska he eivät kunnioita Intian naisia.

Intia kiristi raiskauksista langetettavia rangaistuksia viime vuonna sen jälkeen, kun opiskelijanainen joukkoraiskattiin liikkuvassa linja-autossa Delhissä joulukuussa 2012.

Nainen kuoli myöhemmin vammoihinsa singaporelaisessa sairaalassa. Rikos suututti intialaiset ja nosti Intian raiskausrikokset kansainvälisen huomion kohteeksi.

Kovemmat rangaistukset eivät kuitenkaan ole onnistuneet vähentämään naisiin kohdistuvaa väkivaltaa Intiassa.