Jeesuksen "avioliittotodistus" arveluttaa tutkijoita
Yhdysvaltalaistutkijan papyruslöytö, jossa varhaiset kristityt mainitsevat Jeesuksen vaimon, epäilyttää monia kollegoja. Papyruksiin on kirjoiteltu "kaikenlaisia hullutuksia", sanoo yksi arvostelija.
Suurta huomiota herättänyt teksti, joka tuntuu viittaavan Jeesuksen ja Magdalan Marian avioliittoon, ei ole vakuuttanut kaikkia asiantuntijoita koptintutkijoiden kansainvälisessä kokouksessa, jossa Harvardin yliopiston tutkija Karen King esitteli löytönsä tiistaina.
"Vaimo" viittaa varhaisille kristityille tyypillisen gnostisesti henkiseen suhteeseen, jossa ei harrastettu seksiä.
Kristinuskon historiaan perehtyneen Kingin esittelemä papyrus on hänen mukaansa peräisin 300-luvulta. Teksti on kopio satakunta vuotta vanhemmasta evankeliumista eli ajalta, jolloin Jeesuksen kuolemasta oli kulunut noin150 vuotta, King sanoo.
Tekstissä Jeesus viittaa Mariaan vaimonaan ja vakuuttaa hänen kelpaavan opetuslapseksi.
King painottaa, että vaikka papyrus ei ole Jeesuksen ja Marian "avioliittotodistus", se kertoo joidenkin varhaisten kristittyjen uskoneen Jeesuksen olleen naimisissa. Kristillisessä – etenkin katolisessa – kirkossa ajatus on perinteisesti torjuttu. Sitä heijastavat tänäkin päivänä naispappeuden puuttuminen ja papeilta vaadittu selibaatti.
Vaimo-sana saattaa viitata henkiseen suhteeseen
Käyntikorttia pienemmän papyryspalan alkuperä on salainen, ja papyruksen omistaja, yksityinen keräilijä, on halunnut pysyä nimettömänä. King on esitellyt löydön vain muutamille papyrusten koostumukseen ja koptin kieleen erikoistuneille asiantuntijoille. Heidän mukaansa löytö on aito, King sanoo.
Monet kollegat ovat kuitenkin jo ehtineet kyseenalaistaa löydön. Uuteen testamenttiin keskittyneen yhdysvaltalaistutkijan Ben Witheringtonin mukaan papyruksen aitoutta on mahdoton tietää varmasti, ellei löytöä pystytä jäljittämään alkusijoilleen.
Myös tekstille Witherington esittää vaihtoehtoisen tulkinnan. Hänen mukaansa on todennäköistä, että "vaimo" viittaa varhaisille kristityille tyypillisen gnostisesti henkiseen suhteeseen, joka oli läheinen mutta jossa ei harrastettu seksiä.
Wolf-Peter Funk kanadalaisesta Quebecin yliopistosta sanoi Rooman kokouksessa keskiviikkona, että nykypäivään on säästynyt tuhansia papyruksenpalasia, joihin on kirjoitettu "kaikenlaisia hullutuksia".
King on luvannut jatkaa debattia Harvardin yliopiston Theological Review -lehdessä. Hänen artikkelinsa luonnos on jo luettavissa internetissä.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Kotikaupunkia voi kantaa korunakin
Sata vuotta vanha omenapuu ja lapsuusmuistoista nouseva rannan tuoksu innoittivat taidegraafikko Mirka Johanssonia, kun hän suunnitteli kotipaikkakunnalleen Kokkolalle oman korusarjan. Hän halusi tehdä korun, joka viestii niin idealtaan, materiaaliltaan kuin tekijöiltään paikallisuutta.
Tanskan viisuvoittaja hurmasi kööpenhaminalaiset - video
Emmelie de Forest kiitti yleisöä kannustuksesta ja lauloi tietenkin voittoisan viisukappaleensa - kahdesti.
Näin Krista Siegfrids lauloi finaalissa - video
Pisteitä Suomelle kertyi 13: Israelilta neljä, San Marinolta ja Ranskalta kolme, Tanskalta kaksi ja Saksalta yhden.
Krista Siegfrids: Eurooppa ei ollut valmis esitykselleni
Siegfrieds katsoo kuitenkin tehneensä jotain historiallista.
Jazzliitto palkitsi joensuulaisen Jussi Sierlan
Jussi Sierla toimi pitkään Joensuun Jazzkerho -76:n puheenjohtajana. Kerho saa kiitosta aktiivisuudestaan ja vireästä konserttitoiminnastaan.
Euroviisutunnelmat nousussa Malmössä - kuka voittaa?
Ruotsin Malmössä tunnelma Euroviisujen finaalin alla on hartaan odottava. Fanien mielipiteet siitä, kuka illan finaalin voittaa, vaihtelevat kuitenkin suuresti.
Pohjoismaille povataan viisumenestystä
Etukäteisveikkailuissa voittoa on povattu Tanskan Emmelie de Forestille kappaleella Teardrops.
Metsäperkele-näytelmää seuraa Mäntän Paperiperkele
Särmikäs metsäpatruuna G.A. Serlachius herää henkiin Mäntän Serlachius-museon teatterinomaisessa näyttelyssä. Pääosassa on mies, joka muutti korpeen valloittaakseen maailman.
Silvia Modig: Vasemmistoliitto vastustaa epäröimättä julkisesti tuettua Guggenheimia
Kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Silvia Modigin (vas.) mukaan hänen kantansa mahdolliseen Guggenheimin paluuseen tulkittiin väärin perustein epäröiväksi Yle Uutisten torstaiaamun lähetyksessä.
Irlantilaistähti Sinéad O'Connor: "Rakastan musiikkia aina vain enemmän"
Viime vuonna julkaistu Sinéad O'Connorin uusin levy kuulostaa yllättävän positiiviselta.
