Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

Juopunut ajokortiton nainen ajoi päin postilaatikoita ja lopulta ojaan

Poliisi sai ilmoituksen tieltä suistuneesta autosta tiistaina kello 20.49. Poliisipartio tapasi kyseisen auton Suksikadun risteyksen kohdalta ojasta ja sen luota auton kuljettajan, vuonna 1987 syntyneen kajaanilaisen naisen.

Naisella ei ollut voimassa olevaa ajokorttia ja hän puhalsi seulonta-alkometriin tuloksen 0,48 mg/l uloshengitysilmaa. Ajon aikana naisen kyydissä oli ollut kajaanilainen vuonna 1987 syntynyt mies, joka omistaa auton. Miestä epäillään kulkuneuvon luovuttamisesta juopuneelle ja naista rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Samalla nainen tunnusti törmänneensä aiemmin illalla Suomelanpolulla postilaatikkorivistöön sillä seurauksella, että laatikot olivat vaurioituneet.