Puuppolaan hälytetyt poliisipartiot löysivät Hylkylammentieltä yhden henkilön, jota oli ammuttu. Hän menehtyi tapahtumapaikalle.
Poliisi käynnisti välittömästi tekijän etsinnät ja alue eristettiin. Epäilty tekijä löytyi tapahtumapaikan lähistöltä kuolleena.
Uhrin tai tekijän sukupuolta ei kerrota
Tilanteen selvittely jatkuu muun muassa poliisin teknisenä tutkintana ja tapahtumapaikka on edelleen eristettynä.
Poliisi ei tällä hetkellä pysty kertomaan tapahtumien kulusta enempää. Tutkinnan turvaamiseksi uhrin tai tekijän sukupuolesta tai iästä ei tällä hetkellä anneta tietoa.
Keski-Suomen poliisilaitoksen rikostutkinta tiedottaa asiasta lisää huomenna.
Tilanne alkoi puoliltapäivin
Keski-Suomen hätäkeskukseen tuli torstaina hieman ennen klo 12.00 puhelu jonka mukaan Jyväskylän pohjoispuolella Puuppolassa, haja-asutusalueella, oli ammuttu aseella. Hätäkeskus välitti tehtävän poliisille. Paikalla oli useita poliisipartioita ja ambulansseja.
Kello 13.26 lisätty, että paikalta löydetty yksi henkilö, jota on ammuttu.
Kello 13.29 lisätty toimittajan havainnot.
Kello 13.47 lisätty seuraavan tiedotteen aika. Tilanne ei ole oleellisesti muuttunut.
Kello 14.22 lisätty Yle Keski-Suomen tieto eristyksen purkamisesta.
Kello 14.41 lisätty uhri kuoli tapahtumapaikalle ja epäilty tekijä löydettiin kuolleena lähistöltä.