TE-keskukset ovat saaneet Euroopan Sosiaalirahastolta ESR:ltä yli 300 miljoonan euron potin käytettäväkseen, rahaa on kuitenkin käytetty vain vajaa 200 miljoonaa euroa.
Maan hallitus teki jo viime keväänä periaatepäätöksen siitä, että ESR:n rahoista käytetään 60 miljoonaa euroa akuutin työttömyyden hoitoon. Nämä rahat ovat toistaiseksi jääneet likipitäen käyttämättä.
Työ- ja elinkeinoministeriön aluekehitysjohtaja Jussi Ylilahti suomiikin kovin sanoin TE-keskuksia.
- Meillä on selvästikin kotitekoista byrokratiaa, joka estää joissakin TE-keskuksissa rahojen käytön ja kohdentamisen tarvitsijoille.
- Osa TE-keskuksista on hitaita, tehottomia ja kyvyttömiä tekemään työllisyystilanteen vaatimia nopeita toimia, sanoo Ylilahti.
Ministeriö myöntää hidastelun
Myös ministeriössä asia tiedostetaan. ESR:n rahoja hallinnoiva elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen kertookin, että ministeriön sisällä hän ja työministeri Anni Sinnemäki yrittävät nyt yhteistuumin patistaa TE-keskuksia toimimaan.
- Meillä on TE-keskuksia, jotka toimivat hyvin ja ovat jo käyttäneet rahansa. Mutta on niitäkin, joissa asia ei toimi.
Pekkarinen epäilee syyksi taitamattomuutta tai byrokratian pelkoa.
- Näissä EU-rahoissa on niin mahtava byrokratia, että osa TE-keskuksista tarttuu niihin vasta viimeisessä hädässä.