Kyselyyn vastaajista juuri kukaan ei halunnut vetää suomalaisia joukkoja pois Afganistanista. Muutama tosin kyseenalaisti sen, onko operaatiossa enää kyse rauhanturvaamisesta.
Puheenjohtaja tai muu aktiivi tavoitettiin 28 paikallisyhdistyksestä, joita on kaikkiaan 30.
Paljon suurempi joukko oli kuitenkin sitä mieltä, että rankoista olosuhteista huolimatta suomalaiset turvaavat Afganistanissa rauhaa. Ärtymystä onkin aiheuttanut keskustelu siitä, onko Suomi Afganistanissa sodassa. Lähes kaikkien vastaajien mielestä vastaus on selkeä ei.
- Usein kovimmat paineet tulevat kotijoukoilta. Kun vaimo tai tyttöystävä kyselee, että soditteko te siellä, se on monelle raskasta, sanoo Oulun Seudun Rauhanturvaajien puheenjohtaja Henry Helakorpi.
Afganistanista elokuussa palannut Henry Helakorpi painottaa, että avoin keskustelu Afganistanin tilanteesta on tärkeää, mutta hänen ja monen muun mielestä vaaratilanteet korostuvat uutisoinnissa liikaa. Päivittäinen työ maan jälleenrakennuksessa ja paikallisväestön luottamuksen hankkimisessa jää vähemmälle huomiolle.
Omaan vastuualueeseen halua
Rauhanturvaajilla oli julkisuuskuvaan muutakin tarkennettavaa. Moni halusi muistuttaa, että Afganistanissa palvelevat ovat vapaaehtoisia. Esiin tuotiin paljon myös sitä, että reserviläisten ja ammattisotilaiden kansainvälisistä tehtävistä saama kokemus parantaa kotimaan puolustuskykyä.
Tältä pohjalta moni vastaaja kaipasikin Suomelta jopa laajempaa läsnäoloa Afganistaniin. Toiveissa oli oma vastuualue, kun tällä hetkellä suomalaiset toimivat ruotsalaisten alaisuudessa.
Osa perusteli oman vastuualueen tarvetta sillä, että rauhan turvaaminen ja luottamuksen rakentaminen onnistuisi paremmin, jos kaikki olisi omissa käsissä. Maanpuolustuksellisten hyötyjen korostajat taas näkivät, että omassa komennossa saa parempaa kokemusta kuin muiden alaisuudessa.
Aktiivisempaa roolia kaivattiin paikoin jopa taisteluja kaihtamatta.
- Pitää ottaa vastuuta. Ei niin, että kun rupeaa vähän enemmän luotia viuhumaan, niin sanotaan ruotsalaisille että menkää te, tiivistää Pohjanmaan Rauhanturvaajien ja Rauhanturvaajaliiton varapuheenjohtaja Esko Hakulinen.