Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

STTK:n puheenjohtaja haluaa kuusivuotiaat kouluun

Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää haluaa lapset kouluun jo kuusivuotiaina suomalaisten työurien pidentämiseksi.

STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää.
STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää. Kuva: YLE

Mäenpää sanoo Turun Sanomien ja usean muun maakuntalehden haastattelussa, ettei oppivelvollisuusiän alentamiselle ole estettä, koska lapset ovat muutenkin jo esikoulussa.

Hän huomauttaa, että monissa Euroopan maissa oppivelvollisuus alkaa nuorempana kuin Suomessa.

Korkeakouluopintoja Mäenpää jouduttaisi aloittamalla ne neljä vuotta nykyistä aikaisemmin eli 19-vuotiaana. Hän vauhdittaisi opintoihin pääsyä sillä, että pääsykokeita järjestettäisiin kaksi kertaa vuodessa.

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa tyrmää STTK:n Mäenpään ehdotuksen. Sarkomaa sanoo tiedotteessaan, että Suomessa saatujen hyvien oppimistulosten perusta on se, että lapset aloittavat koulun, kun ovat siihen valmiita. Jo nyt on mahdollisuus aloittaa koulunkäynti kuusivuotiaana, jos se on lapsen kannalta hyvä asia, hän sanoo.

Sarkomaan mielestä ei olekaan mitään syytä pakottaa kaikki lapset nykyistä aikaisemmin kouluun. Sen sijaan pitäisi mahdollistaa hyvät varhaiskasvatuspalvelut kaikille lapsille ja huolehtia, että jokainen lapsi käy esikoulun.