Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Kansa ryntäsi kaduille juhlimaan maailmanmestaruutta

Tuhannet ihmiset kerääntyivät myöhään sunnuntai-iltana kaupunkien kaduille juhlimaan Suomen jääkiekkomestaruutta. Juhlinta sujui ilman suuria häiriöitä.

Suomen jääkiekon maailmanmestaruus villitsi kansan. Tässä juhlanäyte Helsingistä.

Helsingin keskustan kadut, torit ja puistot ruuhkautuivat täysin autoista ja ihmisistä. Paikalla oli arviolta kymmeniä tuhansia Suomen voitosta riemastuneita juhlijoita. Auton torvien soitosta nouseva meteli oli korvia huumaava ja kaikkialla heilui Suomen lippuja.

Esplanadilla ravintola Kappelin katolle kiipesi kymmeniä ihmisiä. Juhlijoita kipusi myös lyhtypylväisiin.

Helsingin poliisin mukaan juhlinta rauhoittui aamukolmelta. Jonkin verran tehtiin vahingontekoja ja pahoinpitelyitä, mutta vähemmän kuin tyypillisenä lauantai-iltana.

Turun kauppatori alkoi täyttyä heti finaaliottelun päätyttyä. Tuhannet ihmiset juhlivat äänekkäästi mutta asiallisesti. Myös muun muassa Tampereella, Oulussa ja Kuopiossa on juhlittu mestaruutta sankoin joukoin.

Myös Ruotsin Haaparanta sai tuntea Suomen MM-riemun, kun satoja suomalaisia matkusti rajan yli julistamaan kisavoiton ilosanomaa.