Syyriassa on perustettu kristittyjen naisten pataljoona, joka taistelee terroristijärjestö Isisiä vastaan, kertoo uutistoimisto AFP.
Ryhmä käyttää nimeä "Kahden joen välisen maan naisturvajoukot". Nimi viittaa Tigris- ja Eufratjokien väliseen alueeseen, jossa syyrialaiset ovat historiallisesti asuneet.
Tähän asti Syyriassa jihadisteja vastaan taistelevat naiset ovat pääasiassa kuuluneet kurdinaisten YPJ-joukkoihin.
Toistaiseksi kristittyjen naisten pataljoona on vielä pieni. Vasta noin 50 naista on valmistunut koulutusleiriltä, joka sijaitsee al-Qahtaniyehin kaupungissa.
Yksi taistelijoista on Babylonia, 36-vuotias entinen kampaaja ja kahden lapsen äiti. Syyrian koillisosasta kotoisin oleva nainen uskoo turvaavansa lastensa tulevaisuutta taistelemalla jihadisteja vastaan.
– Olen uskontoa harjoittava kristitty. Kun ajattelen lapsiani, niin se tekee minusta vahvemman ja määrätietoisemman taistelussani Daeshia vastaan, Babylonia kertoi AFP:lle.
Daesh on Isisin arabiankielinen lyhenne, jota järjestö pitää halventavana.
Ensimmäinen voitto takana
Kahden joen välisen maan naisturvajoukot osallistuivat ensimmäisen kerran merkittävään sotilasoperaatioon Syyrian demokraattisten joukkojen eli SDF:n rinnalla. SDF on lokakuussa perustettu kapinallisryhmä, joka sanoo taistelevansa demokraattisen Syyrian puolesta.
Yhdessä nämä joukot valtasivat strategisesti tärkeän al-Holin kaupungin Isisiltä marraskuussa. Yhdysvallat on tukenut SDF:n operaatioita ilmaiskuilla ja pudottamalla ryhmälle amerikkalaisia aseita.
Al-Hol sijaitsee koillisessa Hasakan maakunnassa Isisin Syyriassa ja Irakissa hallitsemien alueiden välisellä reitillä. Kaupungin valtaus oli SDF:n ensimmäinen merkittävä voitto. Viime viikkoina SDF on vallannut noin 200 kylää alueella.
– Osallistuin taisteluun ensimmäistä kertaa al-Holin alueella, mutta joukkueeni ei joutunut Isisin hyökkäyksen kohteeksi, 18-vuotias Lucia kertoo AFP:lle.
Puista krusifiksia kaulassaan kantava ja bandanahuiviin pukeutunut Lucia kertoo jättäneensä opintonsa kesken liittyäkseen naisten pataljoonaan yhdessä siskonsa kanssa.
– Taistelen Kalashnikov-rynnäkkökiväärillä. En ole vielä valmis eliittitarkka-ampujaksi, Lucia sanoo.
Ulkomaalaisilta koulutusapua
Kristittyjen naisten pataljoonan taistelijat harjoittelevat vanhalla tehdasalueella. Heidän harjoitusohjelmansa koostuu sotilaskoulutuksesta, kuntoilusta sekä akateemisista elementeistä.
Taistelijoiden kouluttamiseen osallistuva 24-vuotias Thabirta Samir kertoo AFP:lle työskennelleensä aiemmin syyrialaisessa kulttuuriyhdistyksessä.
– Nyt nautin sotilasalan työstä. En pelkää Daeshia. Tulemme osallistumaan tuleviin terroristien vastaisiin taisteluihin, Samir sanoo.
Samirin mukaan sekä paikalliset että ulkomaiset joukot ovat auttaneet naisten kouluttamisessa. Hän ei kuitenkaan tarkentanut ulkomaisten kouluttajien kansallisuutta.
Kristittyjen naisten pataljoona keskittyy toistaiseksi suojaamaan kristittyjen asuinalueita Hasakan maakunnassa.