Kuntapalveluiden siirtäminen kuntien omistamille yhtiöille kätkee julkista tietoa liikesalaisuuksiksi. Vesilaitos, liikuntahalli, työterveyshuolto, vuokra-asunnot, laitoskeittiö, parkkihalli - kaikki nämä ja paljon muuta on Hämeenlinnassakin yhtiöitetty hoitamaan kaupungin palveluita.
Tietojen verhoamisesta esimerkkinä käy kaupungin omistama Hämeenlinnan Teatteri, jonka esiripun takaa ei saa edes teatterinjohtajaksi hakeneiden nimilistaa.
Pahimmillaan yhtiöt etäännyttävät luottamushenkilöiden ja sitä myötä myös kuntalaisten mahdollisuutta vaikuttaa palveluihin ja saada niistä ylipäätään tietoa. Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta pitää yhtiöittämistä ongelmallisena.
- Sinne ehkä syntyy nopeasti sellaisia sekä taloudellisia että muita riskejä, jotka eivät välttämättä tule näkyviin. Kuitenkin kunta omistajana viime kädessä on niistä vastuussa ja tietysti kuntalainen, veronmaksaja, on se viimeinen piikin maksaja joka tapauksessa. Kyllä heillä pitäisi olla mahdollisuus vaikuttaa ja saada asiat näkyväksi ja tietoon, sanoo Eloranta.
Valtuusto päättää isot linjat
Oleellista demokratian ja vaikutusmahdollisuuksien kannalta on se, miten yhtiöiden toimintaa ohjataan, katsoo Hämeenlinnan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Sari Rautio.
- Kyllä valtuuston tulee olla se strateginen johtaja, joka katsoo sen ison kuvan, "tätä me halutaan", mutta sitten yksittäiset toimijat, eri liikelaitokset, yhtiöt, nämä sitten toteuttavat kukin sitä omaa palastaan. Valtuusto on se, joka sanoo isot linjat.
Hämeenlinnan Liikuntahallit Oy:n toimitusjohtaja Jorma Hassinen muistuttaa, että kuntalaisen kannalta tärkeintä on riittävän hyvät, mutta myös kohtuuhintaiset palvelut.
- Tämä muoto on nyt valittu Hämeenlinnassa ja sitä kautta on nyt sitten meidän tehtävämme pystyä osoittamaan, että me pystymme tekemään nämä tehtävät niin hyvin, että niitä kannattaa yhtiömuodossa tehdä.
- Minä uskon ja olen täysin vakuuttunut siitä, että myös kuntalaisille se näkyy entistä parempana palveluina. Me teemme nämä huomattavasti edullisemmin kuin kaupunki itse teki, sanoo Hassinen.