"Kyllä siitä Saulin tunnistaa" - Niinistön vahanukke Mikkeliin
Tasavallan Presidentin vahanukke sai ristiriitaisen vastaanoton heti avajaispäivänä Mikkelin Visulahdessa. Hahmoa kiiteltiin, mutta kasvonpiirteistä löytyi toivomisen varaa.
Tiistaina vahakabinetin tulohalliin asetettu nukke on virolaisen taiteilijapariskunnan Anders ja Ene Mändin käsialaa. Mändit ovat muovailleet valtaosan Visulahden 82 vahanukesta.
Visulahden huvipuiston johtaja Ville Asikainen arvioi tuoreimman hankinnan näköisyyttä diplomaattisin sanakääntein.
- Kyllä se mielestäni näköinen on. Tottakai hahmot herättävät aina erilaisia tuntemuksia. Nämä ovat taitelijan näkemyksiä kohteista, Ville Asikainen muistutti.
- Taiteilija on tulkinnut omaa näkemystään ja tässä on lopputulos.
Osa Visulahden kohteista avautui yleisölle maanantaina. Vahakabinetin avajaisia hahmoteltiin lauantaille, mutta kutsuvieraan kiireet aikaistivat avausta.
- Tavoitteena oli, että Niinistö olisi tullut avaamaan näyttelyn lauantaina, mutta hän ei päässyt paikalle. Toivottavasti hän tulee myöhemmin käymään vaikkapa yksityishenkilönä. Vaikka ei taida istuva presidentti pystyä yksityishenkilönä liikkumaan, Ville Asikainen arvelee.
Kuvat lähtevät Niinistölle
Sekä Visulahti että taiteilijat olivat yhteydessä tasavallan presidentin esikuntaan kevään kuluessa. Valmista työtä tai edes kuvia Niinistö ei ole nähnyt.
- Otamme välittömästi kuvat ja lähetämme ne Niinistölle. Toivottavasti nukke saa hyväksynnän, Ville Asikainen sanoo.
Turkulainen Henri Halkio oli tiistaina ensimmäinen vieras, joka Niinistön vahanuken näki. Vastaanotto oli suopea.
- Kyllä se Saulin näköinen on, helppo mies on tuosta tunnistaa. Taskussa oleva käsi kuvaa Niinistön hahmoa ja tekee nukesta hieman rennommanoloisen.
- Ovat nämä sen verran aidon näköisiä, että lähelle tullessa selkä suoristuu. Kyllä se läheltäkin katsoen on Sauli, Halkio tuumasi.
Visulahden vahakabinetissa vierailee 50 000 kävijää vuodessa. Koululaisryhmien kohdalle nimikyltit usein poistetaan ja nuoret pääsevät tunnistamaan hahmoja.
- Nuorten yleissivistys on hyvällä tasolla ja lähes kaikki tunnistavat Suomen itsenäisyyden ajan presidentit, puistonjohtaja Ville Asikainen kertoo.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo
"Keskusta yrittää korjata sen, mitä tämä hallitus sotkee"
Kansanedustaja Katri Komi (kesk.): Kotikunta-maakuntamalli on vaihtoehto sille sekasotkulle, jota hallitus meille tarjoaa.
Itäsuomalainen mustikka kukkii ja ei kuki - harvapuustoiset alueet ovat jo kesänlämpimiä
Ei myyrä ole ainoa, joka esiintyy sykleittäin - mustikka tekee saman. Yleensä huippusatoisaa mustikkavuotta seuraa vähän hillitympi sato. Paitsi että joskus tämä ei pidä paikkaansa, eivätkä hyvät ja huonot vuodet rytmity joka toiseksi vuodeksi.
Sahanlahden matkailukeskus myyntiin Puumalassa
Konkurssipesä ja päävelkojat hylkäsivät pakkohuutokaupan ja päättivät laittaa hulppean matkailukeskuksen myyntiin vapaaehtoisella kaupalla.
Eteläsavolaisten nuorten harrastustoimintaa tuetaan 60 000 eurolla
Pohjois-Savon ELY-keskus myönsi 250 000 euroa lasten ja nuorten paikalliseen harrastustoimintaan Itä-Suomessa. Tukea myönnettiin esimerkiksi taide- ja liikuntatoimintaan.
Digiboksit viritettävä uudelleen Kerimäen näkyvyysalueella
B-kanavanipun lähetystaajuus muuttuu. Osa kanavista jää näkymättä, jos vastaanottimilla ei tehdä uutta kanavahakua.
Kirjanpainajatuholaiset tarkassa syynissä Etelä-Savossa
Metsänomistajat ovat kaataneet tuholaisten vaivaamia puita. Tänä kesänä kirjanpainaja-ansat viritetään toista kertaa eri puolelle Suomea.
Etelä-Savossa riitti sammutustöitä viikonloppuna
Etelä-Savon pelastuslaitosta työllistivät viikonloppuna useat rakennuspalot. Mikkelissä syttyi sunnuntaina 19.5. entinen polttoaineterminaali tuleen. Enonkoskella taas paloi sunnuntain ja maanantain välisenä yönä kokonaan huoltorakennus.
Mikkeliläiset ylioppilaat kertovat helpottuneina: "Nyt on helppo hymyillä"
Etelä-Savossa ylioppilaaksi kirjoitti tänä keväänä 765 ylioppilasta. Kaikista eniten uusia ylioppilaita valmistui maakunnassa Mikkelin lukiosta, yhteensä 247 ylioppilaan verran.
Seikkailijaprofessorin päiväkirjasta: Jakki-härän lanta pitää lämpimänä
Professori Mika Sillanpää on matkalla kohti määränpäätään Tiibetissä. Sillanpään tarkoitus on kerätä erityisesti jokivedestä näytteitä ilmastonmuutostutkimusta varten. Yle Etelä-Savo seuraa noin kuukauden mittaista tutkimusmatkaa vaihe vaiheelta.
Liikenneviraston uusi pomo: "Tiehankkeiden uudelleenarviointi ymmärretty täysin väärin"
Pääjohtaja Antti Vehviläinen vakuuttaa, että esimerkiksi 5-tie Mikkelin ja Juvan välillä korjataan uuteen linjaukseen kuten on suunniteltu. - Mutta ajankohta on täysin eduskunnan käsissä.
