Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Lääkärilehti: Valvira huolissaan nuorten lääkäreiden päihdeongelmista

Valvira rajoitti tai poisti oikeuksia kesään mennessä 28 lääkäriltä. Tämä on saman verran kuin viime vuonna yhteensä. Erityisen pelokkaana Valvira seuraa nuorten lääkäreiden päihdeongelmia.

  • Jenna Vehviläinen

Yhä useampi lääkäri menettää oikeutensa päihdeongelman takia, kertoo Lääkärilehti.

Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira oli kesään mennessä rajoittanut tai evännyt oikeuksia jo 28 lääkäriltä. Tässä on selvää kasvua edellisvuodesta, sillä luku on sama kuin viime vuonna yhteensä.

Erityisen huolissaan ollaan nuorista lääkäreistä, vahvistaa Valviran ylilääkäri Markus Henriksson. Alle 35-vuotiaita on ollut Valviran tietoon tulleiden päihdeongelmaisten lääkäreiden joukossa vuosittain yksi, mutta tänä vuonna luku on jo kolme.

Lehden mukaan nuorten lääkäreiden kohdalla kyse on usein vaikeasta monipäihderiippuvuudesta, johon saattaa kuulua useiden lääkkeiden ja alkoholin sekakäyttöä. Varsinkin kodeiinin väärinkäyttö lääkäreiden keskuudessa huolestuttaa Valviraa.

- Kodeiiniriippuvuus on vakava ilmiö. Valvirassa on noussut huoli, että terveydenhuollon ammattihenkilöiden keskuudessa voi olla heräämässä varsinainen epidemia, Henriksson arvioi lehdelle.

Henriksson tarkentaa, että useilla vaka­vista päihdeongelmista kärsivillä ­nuo­rilla lääkäreillä on epävakaa työ­historia. He ovat usein toimineet esimerkiksi keikkalääkäreinä useissa työpaikoissa.

Valviran mukaan heidän tietoonsa tulevien ilmoitusten lisääntyminen johtuu suurelta osin siitä, että työnantajien omavalvonta on parantunut. Väärinkäytökset johtavat entistä useammin ilmoitukseen viranomaisille.