Wellevi on rakennettu täysin Rovaniemen koulutuskuntayhtymän opiskelijoiden oppimistyönä. Rakentamiseen on osallistunut yli 200 toisen asteen opiskelijaa Rovaniemeltä ja Sodankylästä.
Wellevi toimii myös jatkossa oppimisympäristönä, kertoo Rovaniemen koulutuskuntayhtymän Levi-Instituutin toimipistejohtaja Riitta Karusaari.
- Jatkossa meidän matkailu-, hotelli- ja ravintola-alan opiskelijat tulevat opiskelemaan täällä, hyvinvointi- ja urheiluopisto tulee myös mukaan. Lisäksi tämä on henkilökunnan ja sidosryhmien koulutus- ja kehittämispäiviä varten.
Vaikka ns. miljoonamaja on ensi sijassa koulutuskuntayhtymän oman henkilöstön käytössä, erilaiset sidosryhmät ja yhteistyökumppanit voivat käyttää keskusta, jos se edistää koulutuskuntayhtymän tarkoitusperiä tai toimintaa.
- Kaikki, mikä vie meidän koulutusta ja palvelutoimintaa eteenpäin, voidaan toteuttaa täällä.