Keravan kirkko on paikka, jossa aniharva haluaa mennä naimisiin. Viime vuonna kirkossa vihittiin kaksi hääparia. Tänä kesänä kalenterissa on ennätysmäärä häitä: jopa kuudet.
- Kirkon arkkitehtuuri ei vastaa nykyvihkiparien toiveita. Kirkko on aika minimalistinen ja selkeä. Siitä puuttuvat ne prinsessojen koukerot, sanoo Keravan kirkkoherra Ari Autio.
Suomessa on myös muita kirkkoja, jotka eivät juuri ole vihkikäytössä. Esimerkiksi Anttolan kirkossa Mikkelissä tai Vuohijärven kirkossa Kouvolassa ei kukaan mene tänä kesänä naimisiin. Seinäjoella Kitinojan kirkossa on tänä kesänä vain kolmet häät.
Epäsuosittuja ovat myös Hervannan ja Härmälän kirkot Tampereella.
- Kestän, että meillä menee vähän ihmisiä naimisiin tässä kirkossa, Ari Autio sanoo Keravan kirkon edessä.
- On hyvä, että ihmiset menevät kirkolliseen avioliittoon. Paikalla ei ole väliä.