Artikkeli on yli 17 vuotta vanha

Nuoret futistuomarit valtaavat kenttiä

Kotkassa ja Kouvolassa aloitti kesällä lähes 50 uutta tuomitsijaa, suurin osa aloittavista on parikymppisiä nuoria miehiä.

Linjamies seisoo lippu kädessä
Kuva: Arttu Hortanainen / Yle

Kun Liljendal IK ja Popinniemen Ponnistus iskevät yhteen jalkapallon vitosdivarissa, on linjamiehenä kohtuullisen tuore kasvo. Vasta 16-vuotiaan Teemu Tuunasen uuden harrastuksen plussapuoliin kuuluu ainakin se, että palautetta tulee tasaisesti.

- Nuorimmalla ja pienimmällä kaverilla ei paljon auktoriteettia ole, että kyllähän sieltä mussutusta tulee. Kuutosdivarin peleissä on aika villi meno välillä. Pitää vaan ottaa tiukempi linja, niin kyllä ne siitä hiljenee, Tuunanen sanoo.

Tänä kesänä pillin laittoi suuhunsa Kaakkois-Suomessa lähes sata uutta erotuomaria. Kaikkiaan Kotkassa, Kouvolassa, Imatralla ja Lappeenrannassa on reilu 200 tuomaria, joten määrä on huima. Kotkassa ja Kouvolassa aloitti lähes 50 uutta tuomitsijaa.

Huipulle pitää päästä nuorena

Suurin osa aloittavista on parikymppisiä nuoria miehiä. Kotkan erotuomarikerhon puheenjohtaja Timo Vantola kertoo, että nuori pitää ollakin, jos huipulle mielii.

- Yli kolmekymppisellä ei ole enää mahdollisuutta nousta valioerotuomariksi. Tänä vuonna meille tuli 60-luvullakin syntyneitä. Piirisarjassa riittää pelejä, joissa kuntokin kestää, Vantola sanoo hymyillen.

Tiukempia otteluita viheltäessä täytyy myös kunnon olla kohdallaan, sillä kentällä mennään lujaa. Timo Vantola kertookin, että lahjakkuudet tunnistaa urheilullisuudesta.

- Se on erotuomarin tärkein asia. Erotuomari on myöskin huippu-urheilja.

Teemu Tuunanen ei vielä kovatasoisia sarjaotteluita ole viheltänyt, mutta kyllä alasarjoissa ja junioreissakin juosta osataan.

- Kun paljon urheilee, niin ei tämä mahdoton tehtävä ole. Kyllä siinä hien saa pintaan, jos päätuomarina yksin on, Tuunanen sanoo.

Markkinointi on tuottanut hedelmää

Tuomaribuumi on pääasiassa Palloliiton Kaakkois-Suomen piirin ansiota. Tuomaritoimintaa on markkinoitu runsaasti ja tulosta on syntynyt. Piristysruisketta kaivattiinkin, sillä tuomareita ei meinannut riittää vielä muutama vuosi sitten. Tosin naiserotuomareista on huutava pula vieläkin.

Erotuomarikerhot toivovat tulokkaiden joukkoon mahtuvan myös valtakunnan tason huippulahjakkuuksia. Kotkasta pääsarjatuomaria ei ole tullut yli kymmeneen vuoteen.

- Jos reilun kahdenkymmenen hengen valioerotuomaririnkiin jonkun saa, niin kyllähän se on iso juttu. Valtakunnan tasolla kuitenkin on kolmisentuhatta tuomaria. Siinä kyllä röyhistää rintaansa niin kouluttajat kuin kaikki muutkin kaverit.

Teemu Tuunaselle tuomarointi on harrastus, ainakin toistaiseksi.

- Olisihan se hieno päästä isoihin otteluihin viheltämään, mutta mitään tavoitteita ei ole.