Artikkeli on yli 13 vuotta vanha

Opettaja: "Tuntuu, että pää on pölkyllä"

Amerikasta tuttu korvausten ja syyllisten hakeminen vahingon sattuessa mietityttää koulumaailmassa. Kouluhenkilökunta joutuu usein kääntymään ammattijärjestön puoleen juridisten kysymysten selvittämiseksi.

Opettaja kirjoittaa liitutaululle
Kuva: Juha Korhonen / Yle
  • Sanna Kähkönen

Kajaanin Lyseon rehtori Marko Kuvaja muotoilee vastaustaan viimeisimpää tuoreeseen koulumaailmasta tulleeseen uutiseen. Nurmijärveläisrehtori sai sakkotuomion koulun oppilaan loukkaannuttua vakavasti liikuntatunnilla pulkkamäessä. Opettajien ammattijärjestö OAJ ilmoitti tuomion jälkeen, että se harkitsee kieltävänsä jäseniään opettamasta sellaisia liikuntalajeja, joissa oppilaiden jatkuva valvominen on mahdotonta.

- OAJ:n reagointi voi olla kärjistämistä, että halutaan nostaa keskustelua vastuusta, kajaanilaisrehtori arvelee.

Kajaanilaisen Kätönlahden alakoulun opettaja Teija Jääskeläinen pitää asiaa pelottavana.

Tällaisten uutisten esilletulo kertoo yhteiskuntamme tilasta, jossa etsitään syyllisiä. Enää ei hyväksytä sitä, että onnettomuuksiakin voi sattua.

Teija Jääskeläinen

- Jos oikeasti pitää miettimään, että joutuuko oikeussaliin käyttäessään oppilaita metsässä. Sitähän se kärjistäen on.

- Tällaisten uutisten esilletulo kertoo yhteiskuntamme tilasta, jossa etsitään syyllisiä. Enää ei hyväksytä sitä, että onnettomuuksiakin voi sattua.

Koulujen ensisijainen tehtävä on rehtori Marko Kuvajan mukaan huolehtia oppilaiden turvallisuudesta.

- Kouluissa on  olemassa turvallisuussunnitelmat ja menetelmät, jos vahinkoja sattuu. Vahinkoja valitettavasti tapahtuu ja myös minun mielestäni tässä on noussut esille vain se syyllisen hakeminen.

Opetusalan OAJ:n maakuntakiertueen johdosta yhteen kokoontuneet Marko Kuvaja Ja Teija Jääskeläinen pohtivat myös syitä siihen, miksi koulumaailmasta kantautuu syyttäviä ja kärjistyneitä asioita.

- Syynä on yleinen hätä. Ei osata käsitellä asioita - se on kuin Amerikassa. Heti, jos jotain tapahtuu, ryhdytään puhumaan korvauksista. Toivottavasti tämä ei mene kulttuuriksi, jossa joka paikassa on varoitukset ja kiellot, että näin ei saa tehdä,  sanoo Kuvaja.

Juridista apua tarvitaan entistä useammin

Opettaja Teija Jääskeläisen omasta työarjesta nousee kenties suurimpana huolen aiheena kasvavat erityislasten määrät.

- Luokkakoot ovat olleet täälläkin suurenemaan päin, kun taas samaan aikaan tukea tarvitsevien lasten tuki on laahannut perässä. Luokkiin pitäisi saada lisää auttavia aikuisia.

Se on kuin Amerikassa. Heti, jos jotain tapahtuu, ryhdytään puhumaan korvauksista. Toivottavasti tämä ei mene kulttuuriksi, jossa joka paikassa on varoitukset ja kiellot, että näin ei saa tehdä

Marko Kuvaja

Opettajan vastuu on myös kasvanut.

- Yhteiskunnan yleinen muutos saa tuntemaan, että pää on pölkyllä. Varsinkin näitä uutisia kuunnellessa. Tämä saa minimoimaan riskit, kun miettii mitä kaikkea voi sattua, Jääskeläinen pohtii.

Marko Kuvaja on rehtorina tuonut vanheimpainilloissa selkeästi esille, että kotona vanhemmat arvostaisivat koulua.

- Pitäisi jo kotona puhua, kuinka koulussa käyttäydytään ja kuunnellaan annettuja ohjeita. On näissä asioissa sekin puoli, että koulujen laatimia turvallisuusohjeita ei noudateta, vaan toimitaan oman pään mukaan.

Ammattijärjestöltä haetaan tukea, jos jotain sattuu.

- Se tarjoaa resursseja taustalla, jos tarvitsee lakiapua. Rehtorin työssä sinne joutuu ottamaan lukuvuoden aikana yhteyttä tapauksissa, jotka liittyvät kurinpitotoimenpiteisiin, ja niiden oikeellisuuden arvioitiin, koska rehtori joutuu viime kädessä tekemään päätökset, Marko Kuvaja kertoo.