Stora Enso valmistautuu Varkaudessa uuden viilupuulinjansa rakentamiseen. Yhtiö kertoi helmikuussa investoivansa 43 miljoonaa euroa puisten rakennuselementtien tuotantolinjaan Varkauden tehtaallaan.
Tavoitteena on, että tehtaalla päästään aloittamaan alkukesästä valmistelevia rakennustöitä, joita jatketaan kesän ja syksyn aikana. Varsinaiset laiteasennukset alkavat vuodenvaihteessa.
Laajemmat rekrytoinnit on tarkoitus aloittaa loppuvuodesta ja henkilöstön koulutus ensi vuoden alussa.
– Koulutussuunnittelu on parhaillaan meneillään. Pyrimme löytämään parhaat kumppanit, joilla on alan osaamista, tehtaanjohtaja Jarkko Tehomaa kertoo.
Myös hienopaperikoneen muuntaminen aaltopahvin raaka-ainetta tuottavaksi linjaksi on etenemässä alkuperäisen suunnitelman mukaan.
Sellu- ja paperituotantoa jatketaan koneella elokuun lopulle asti ja syyskuussa pidetään muutosseisokki. Kesän ajan tehdas käy Tehomaan mukaan näillä näkymin ilman seisokkeja.
Uudistukset ovat tuoneet kuhinaa laitokseen.
– Paljon työtähän tämä vaatii, tehtaanjohtaja toteaa.