Artikkeli on yli 13 vuotta vanha

Perhepäivähoidosta käy virta päiväkoteihin

Kunnallisen perhepäivähoidon suosio on laskenut rajusti suurissa kaupungeissa. Syynä on toisaalta perhepäivähoitajien eläköityminen, mutta myös hoitajia koskevat työaikakysymykset.

Lapsia päiväkodin pihalla.
Kuva: Yle
  • Ville Mättö

Perhepäivähoidon raju väheneminen on huomattu varsinkin suurissa kaupungeissa. Maaseudulla suosio on edelleen vakaata.

Esimerkiksi Espoossa vanhemmat ovat siirtäneet lapsiaan viime aikoina nopeassa tahdissa perhepäivähoidosta päiväkoteihin.

Meillä on enää 60 prosenttia perhepäivähoitajien määrästä, joka oli vuonna 2008

Titta Tossavainen

- Jos vertaa tätä vuotta vuoteen 2008, niin meillä on enää 60 prosenttia siitä perhepäivähoitajien määrästä, joka oli vuonna 2008, sanoo Espoon varhaiskasvatuksen johtaja Titta Tossavainen.

Vähemmän joustoja - enemmän vapaapäiviä

Perhepäivähoitajat tulivat puolitoista vuotta sitten työaikalain piiriin. Opetus- ja kulttuuriministeriössä on huomattu perhepäivähoidon osuuden väheneminen. Neuvotteleva virkamies Tarja Kahiluoto kertoo, että osasyynä voivat olla työaika-asiat.

- Työaikalain lähtökohta oli hyvä, eli että halutaan edistää perhepäivähoitajien jaksamista. Tietenkin perheiden näkökulmasta se voi aiheuttaa ongelmaa, jos perhepäivähoitajalla tulee vapaapäiviä, että miten se varahoito on järjestetty. Se on kriittisin asia, Kahiluoto toteaa.

Eläköityvien tilalle vaikea saada uusia

Eläköityvien perhepäivähoitajien tilalle ei tunnu löytyvän uusia hoitajia.

- Monet perhepäivähoitajat ovat jäämässä eläkkeelle, ja tilalle ei saada rekrytoitua uusia. Nuoret naiset eivät näe tätä kutsumusammattina. He haluavat työpaikan jossa on työyhteisö, kun perhepäivähoitajat työskentelevät melko lailla yksin, kertoo neuvotteleva virkamies Tarja Kahiluoto opetus- ja kulttuuriministeriöstä.

Nuoret naiset eivät näe tätä kutsumusammattina

Tarja Kahiluoto

Nykyinen laki 40 vuotta vanha

Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä valmistelee parhaillaan päivähoitolain ja -asetuksen muutosta, jonka on määrä tulla voimaan vuonna 2015. 

Nykyinen laki on 40 vuoden takaa. Työryhmän työ on vasta alussa, eikä vielä ei ole varmaa, miten lakimuutos vaikuttaa perhepäivähoitoon.