Bulgarialainen metropoliitta on epäonnistunut kultaisen Rolex-rannekellonsa myymisessä. Metropoliitta olisi halunnut maksaa kellolla kirkkonsa sähkölaskun, mutta Rolexille ei löytynyt ostajia EU:n köyhimmästä maasta Bulgariasta.
Plovdivin metropoliitta Nikolai halusi maksaa Pyhän Marian kirkon sähkölaskun, joka on noin 1 500 euron suuruinen. Nikolai päätti myydä kellon helmikuun lopussa.
- Menen mieluummin taivaaseen ilman kelloa kuin helvettiin kellon kanssa, bulgarialainen BTA-uutistoimisto kertoi hänen sanoneen.
Rolexista ei kuitenkaan tehty ainuttakaan tarjousta julkisessa tarjouskilpailussa tänään sunnuntaina. Ilmeisesti kellon korkea lähtöhinta karkotti kiinnostuneet – Rolexista pyydettiin liki 6 000 euroa.
Ortodoksikirkko on Bulgarian suurin kiinteistöjen omistaja valtion jälkeen. Kirkolla on kuitenkin vaikeuksia maksaa laskujaan, ja sen papit saavat mitätöntä palkkaa.
Sähkön hinta on yli kaksinkertaistunut Bulgariassa viime vuoden tammi-joulukuun aikana. Se on saanut kymmenet tuhannet bulgarialaiset kaduille osoittamaan mieltään.