Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Professori: Kyse ei ole pelkästä sote-uudistuksesta

Professori Markku Jokisipilän mukaan hallituskriisin taustalla on keskustan ja kokoomuksen kiista valtion alue- ja maakuntahallinnon järjestämisestä. Eduskunnan hajoittamisella Jokisipilä ei halua vielä spekuloida.

Markku Jokisipilä.
Markku Jokisipilä. Kuva: Yle
  • Vesa Sundqvist

Eduskuntatutkimuksen laitoksen professori Markku Jokisipilä katsoo, että hallituskriisissä on kyse sote-uudistuksen lisäksi hallitusohjelmaan kirjatusta laajemmasta valtion aluehallinnon ja maakuntahallinnon uudistamisesta.

Uudistuksessa tavoitellaan uudenlaisten vahvalla toimivallalla varustettujen itsehallinnollisten yksikköjen perustamista valtion ja kuntien tason väliin. Siinä on pyrkimyksenä poistaa päällekkyyksiä, vähentää  byrokratiaa ja lisätä alueellisen päätöksenteon tehokkuutta.

– Tämän kokonaisuudistuksen kannalta se mihin asentoon sote-kysymys asettuu tulee olemaan tämän kokonaisuudistuksen myöhemmän toteuttamisen ja onnistumisen kannalta keskeisen tärkeää, ja nimenomaan tämän takia tämä on nyt pääministeri Sipilälle poliittisesti niin tärkeä kysymys.

Kiistaa itsehallintoalueista käydään keskustan ja kokoomuksen välillä

Jokisipilän mukaan kiista on selvästi keskustan ja kokoomuksen välinen asia, koska hallitusryhmistä keskustan lisäksi perussuomalaiset ovat ilmoittaneet, että he pystyvät elämään 18 sote-alueen kanssa.

Kokoomuksen alkuperäinen kanta oli viisi aluetta. Matkan varrella kokoomus on ilmoittanut suostuvansa myös  kahteentoista. Eililsessä tiedotustilaisuudessa pääministeri Sipilä ilmoitti selkeästi, että 18 itsehallintoaluetta on se määrä, jolla hän haluaa tässä asiassa edetä, Jokisipilä toteaa.

Uudet vaalit edellyttäisivät pitkäaikaista pattitilannetta

Jokisipilän mukaan perustuslaki ei tarjoa selkeätä toimintamallia hallituskriisin ratkaisemiseksi, jos Sipilä esittää hallituksensa eropyynnön.

Presidentti voi kehottaa pääministeriä vielä jatkamaan tunnusteluja asian ratkaisemiseksi nykyisellä hallituspohjalla. Jos presidentti katsoo, että nykyisellä pohjalla ei pystytä jatkamaan, alkavat uudet hallitustunnustelut, jossa kokoomuksen tilalle etsittäisiin uusia puolueita hallitukseen, sanoo Jokisipilä.

– Jos vielä tämänkin jälkeen ollaan sellaisessa tilanteessa, että ratkaisua ei löydy, niin ennenaikaiset eduskuntavaalit on viimeinen vaihtoehto, mutta niillä spekuloiminen on tässä vaiheessa hyvin ennenaikaista, koska ennenaikaiset eduskuntavaalit edellyttävät pidempiaikaista, kroonisempaa poliittista pattitilannetta, johon sitten etsittäisin ratkaisua sillä, että käytäisiin uudelleen vaaliuurnilla.