Artikkeli on yli 13 vuotta vanha

Pysyvää kaupunginjohtajaa aletaan hakea Hellsténin seuraajaksi

Hämeenlinnan kaupunki jatkaa kahdella pysyvällä kaupunginjohtajalla. Valtaa keskenään jakavat valtuustoryhmät ovat päässeet asiasta sopuun sunnuntai-iltana. Puheissa ollut pormestari-malli saa puolestaan odottaa Hämeenlinnassa tuloaan muutaman vuoden.

Puheenjohtajan nuija kolahtaa pöytään
Kuva: Jan Hynnä / Yle
  • Kari Mustonen

Yle Hämeen tietojen mukaan Hämeenlinnan poliittisten ryhmien neuvottelut ovat edenneet yllättävän sujuvasti. Lähivuosien valtuusto-ohjelma saadaan valmiiksi mahdollisesti jo tämän viikon lopulla, tulevan perjantain neuvotteluissa.

Ykköskaupunginjohtajan paikka tulee avoimesti haluun ensi vuoden alussa. Hämeenlinna odottaa asiassa ensin Kevan valinnan valitusajan joka päättyy joulukuun puolivälissä. Tapani Hellsténin odotetaan siirtyvän Kevan varatoimitusjohtajaksi ensi vuoden alussa.

Eilen, sunnuntaina 25. marraskuuta, valtuustoryhmät pääsivät nopeasti yksituumaisuuteen myös Tapani Hellsténiltä avautuvan viran täyttämisestä.

Ryhmäneuvotteluja vetävän Johannes Koskisen mukaan Hämeenlinna jatkaa kahden kaupunginjohtajan mallilla. Valittavaksi tulee lisäksi pysyvä johtaja - ei määräaikainen.  Hämeenlinna joutui valintatilanteeseen, kun nykyinen kaupunginjohtaja Tapani Hellstén valittiin viime viikolla Kevan varatoimitusjohtajaksi.

Pro Hämeenlinnalle vastablokki Ryhmä-37:stä

Kaupunginhallituksen ja lautakuntien koostamisen matematiikasta poliittiset ryhmät ovat päässeet myös ratkaisuun. Sosialidemokraatit ja Kokoomus saavat kumpikin kaupunginhallitukseen kolme paikkaa ja Pro Hämeenlinna -koalitio neljä. Vihreille malleille jää mahdollisesti yksi paikka. Kaupunginhallituksen, valtuuston ja lautakuntien puheenjohtajuuksia ja varapuheenjohtajuuksia ei silti ole vielä jaettu. 

Ennen neuvotteluja poliittiset ryhmät olivat ryhmittyneet varsin tiukoiksi blokeiksi. Kiinteä blokki-politiikka alkoi tehdä tuloaan Hämeenlinnaan keväällä 2012, kun neljä valtuustoryhmää: Perussuomalaiset, Keskusta, Kristillisdemokraatit ja Vasemmistoliitto, muodostivat vaaleja varten teknisen vaaliliiton nimellä Pro Hämeenlinna.

Pro Hämeenlinnan vastapainoksi puolestaan Sosialidemokraatit ja Kokoomus, sekä Vihreät ovat muodostaneet neuvotteluja varten yhteisen liittouman. Ryhmällä ei ole vakiintunutta nimeä, mutta Yle Hämeen haastattelussa tuoreeltaan neuvottelujen vetäjä kutsuu liittoutumaa ”Ryhmä-37:ksi”.

Ryhmä-37 nimitys tulee siitä, että ryhmittymässä Sosialidemokraateilla ja Kokoomuksella on kummallakin 17 valtuutettua ja Vihreillä kolme. Yhteensä tämä tekee 37.

Hämeenlinnan valtuustoryhmien neuvottelut jatkuvat perjantai-iltana 30. marraskuuta.