Rauman kaupunki käynnistää selviytymisohjelman telakkateollisuuden rakennemuutoksen johdosta. Rauman kaupunginjohtaja Kari Koski on raivoissaan tapahtumista, jotka johtivat laivatilauksen karkaamiseen ja lopulta STX:n telakoiden yt-neuvotteluihin. Koski luonnehtii tilannetta katastrofiksi Lounais-Suomelle ja koko maalle.
Hallituksen toimintaan tilanteessa Koski pettyi pahanpäiväisesti.
- Kyllä hallitukseen pitäisi valita päteviä ihmisiä, niin että he pystyisivät ajattelemaan ihan omalla järjellään. Tässähän on selvästi kysymys TEMin virkamiesten omien sääntöjensä tulkinnasta. Kaikki me tiedetään, että jos Ranska on EU-valtio, niin miten ihmeessä se voi saada tälläiset järjestelyt aikaiseksi, jos Suomi ei saa, lataa Koski Ylen haastattelussa.
Kosken näkemyksen mukaan Suomessa tuotannollinen toiminta ei ole millään tavalla valtion suojeluksessa.
- Kaikki tuotannollinen toiminta, jolla on ollut kilpailukykyä, ei ole suosiossa. Keskimäärin 300-400 irtisanomisilmoitusta viikossa tässä maassa johtaa siihen, että ei täällä ole kohta tuotannollista toimintaa. Eihän me pärjätä toisiamme passaamalla, niinkuin ehkä jossain USA:ssa pärjätään. Suomi on vähän erilainen maa, tykittää Koski Ylelle.