Tutkintapyynnön kohteena ovat autokauppakeskusyhtiön toimitusjohtaja Markku Ritaluoma sekä Hämeenlinnan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Iisakki Kiemunki. Poliisia pyydetään tutkimaan, ovatko vastaajat syyllistyneet törkeään kunnianloukkaukseen tai vaihtoehtoisesti kunnianloukkaukseen.
Tutkintapyynnön takana ovat väitteet, joiden mukaan Ranne ja Soukola ovat kertoneet sambialaiselle verkkolehdelle kaupunginhallituksen kokouksessa kerrottuja luottamuksellisia tietoja liittyen autokaupparakennuksen rahoittamiseen.
Lulu Ranne on Hämeenlinnan kaupunginhallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja, joten hänen kohdallaan tietovuoto olisi virkavirhe. Sekä Ranne että Soukola ovat kiistäneet väitteet tietovuodosta.
Lulu Ranne on perussuomalainen kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja ja Ismo Soukola perussuomalainen kansanedustaja ja valtuutettu. Iisakki Kiemunki on sosiaalidemokraatti ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.
Törkeästä kunnianloukkauksesta maksimirangaistus on kaksi vuotta vankeutta.